Washington kölecilerin anıtlarını kaldırmaktan geri adım attı

Post date:

Author:

Category:

Array

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, daha önce aralarında eski devlet başkanlarının da olduğu isimlerin heykel veya anıtlarının kaldırılması dahil ihtimalleri de inceleyecek bir komisyonda geri adım attı. Bowser, söz konusu komisyonun amacının anıt veya abidelerin geri çekilmesi olmadığını ve sadece ‘günümüze nasıl uyarlanacakları’ olduğunu duyurdu. Bowser böylelikle daha önce bu konuda kurulan komisyonun ‘anıt veya abidelerin kaldırılması’ seçeneğini de içeren önerilerini reddetmiş oldu.

Bowser’in bu kararının Beyaz Saray’dan yapılan ve ‘Amerikan tarihinin yok edilmek ve büyük mirasın ortadan kaldırılmak’ istendiği yönündeki sert eleştirilerine boyun eğmiş oldu. Beyaz Saray açıklamasında, Washington Belediye Meclisi’nin oluşturduğu komisyonun daha önce yaptığı öneriler için ‘saçma öneriler’ ifadesine yer verilmişti.

ÇOK SAYIDA KÖLELİK YANLISI ESKİ BAŞKAN DA VAR

25 Mayıs’ta George Floyd adlı siyahinin polis tarafından katledilmesi ardından başlayan gösteriler sonrasında hem ABD’de hem de birçok dünya ülkesinde ırkçı ve köleci pratiğiyle bilinen birçok ismin heykel ve abidelerinin varlığı tartışılır hale gelmişti.

Washington’da Belediye Meclisi tarafından görevlendirilen komisyon tarafından yapılan bir çalışma sonucunda birçok eski devlet başkanının da olduğu bireylere ait anıtların varlığı tartışılmaya açılmıştı. Komisyonun önerileri arasında bazı anıt ve heykellerin kaldırılması da bulunuyordu. Bunlar arasında köle bulundurdukları bilinen ABD’nin ilk başkanı George Washington ve üçüncü başkanı Thomas Jefferson ile Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb da bulunuyordu.

Aynı listede adı geçenler arasında BM’nin öncüsü olan Milletler Cemiyeti’nin fikir babalarından olan 20’nci yüzyılın başlarında ABD Başkanı olan Woodrow Wilson, telefonun mucidi Alexander Graham Bell ile ABD ulusal marşının yazarı Francis Scott Key de vardı.  Bu kişiler de kölelik yanlısı olarak biliniyordu.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR