Washington Post: ABD istihbaratı ocak ve şubatta pandemi uyarısı yaptı, Trump umursamadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Çinli’ lakabını taktığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) baştan beri önemsemeyerek ABD’nin gerekli önlemleri alması için önünde bulunan zamanı boşa harcamakla ve bütün bir halkın sağlığını tehlikeye atmakla itham edilen Başkan Donald Trump’ı suçlayan yeni bir iddia geldi. 

ABD istihbaratının ocak ve şubat aylarında Beyaz Saray ile Kongre’ye gönderdiği raporlarda, yeni tip koronavirüsün ‘pandemi’ (küresel salgın) halini alacağı uyarısında bulunduğu iddia edildi.

The Washington Post gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD istihbaratının ocak ve şubat ayındaki raporlarında, hem Trump yönetimini hem de Kongre’yi, Çin’de görülen Kovid-19 konusunda uyardığı kaydedildi.

Buna göre raporlarda virüsün ne zaman ABD’ye ulaşacağı konusunda bir tahminde bulunulmuyordu, ama Çin’deki salgının gerçek boyutunun saklandığı ve yakında bir ‘pandemi’ halini alacağı ifade ediliyordu.

‘Sürekli gelen raporlara rağmen, Trump, küçümsemeye devam etti’

Trump muhalifi Post’un haberinde şöyle denildi:

“Sürekli gelen raporlara rağmen, Trump, virüsün ABD’ye yönelik tehdidini küçümsemeye devam etti. Aynı şekilde Kongre üyeleri de Kovid-19 bu ay başında ülkede ciddi bir hal alana kadar, bu durumu önemsemedi.” 

Beyaz Saray’dan habere tepki

Washington Post’un haberi hakkında CIA ve Ulusal İstihbarat Ofisinden herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Hogan Gidley şunları söyledi:

“Medya ve Demokratlar sadece saçma ve gayrimeşru bir azil sürecine odaklanırken, Başkan Trump, Amerikan halkının sağlığını, varlığını ve güvenliğini korumak için tarihi, agresif önlemler almıştı. Adı açıklanmayan korkak kaynakların tarihi yeniden yazmaya çalışması, mide bulandırıcı, aşağılık ve utanç vericidir.”

Trump, virüsün nisanda geçeceğini savunuyordu

Trump, 19 Şubat’ta yaptığı bir açıklamada kendisine Kovid-19 sorulduğunda, “Nisan geldiğinde, havaların ısınmasıyla virüs mucizevi bir şekilde kaybolacak” demiş ve Demokrat Partililerin siyasi çıkarları için panik yarattığını savunmuştu.

Uzun süre virüs konusunda bir adım atmayan Trump tepki çekmişti. 27 Şubat’ta Kovid-19 ile mücadele için bir görev gücü kuran Trump, bu ekibin başına Başkan Yardımcısı Mike Pence’i atamış, ancak yine de virüsün ciddi bir tehdit olmadığını savunmuştu.

Son haftalarda virüsü ciddiye almaya başlayan ve söylemini değiştiren Trump, geçen hafta ulusal çapta acil durum ilan etmişti.

Trump, bir süredir günlük olarak Beyaz Saray’da yanına bazı bakanları, bilim insanlarını ve Pence’i de alarak basın toplantısı düzenliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart’ta yeni tip koronavirüsün pandemi (salgın) olarak nitelendirilebileceğini  duyurmuştu.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı rakamlara göre, ABD’de Kovid-19 kaynaklı vaka sayısı 14 bin 322’ye, ölü sayısı ise 210’a ulaştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR