Washington Post’tan çağrı: Belki Türkiye tehdit edilmeli

  0
  185

  ABD’nin etkili gazetelerinden Washington Post, AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde başyazılarından birini Türkiye’ye ayırdı. “Türkiye, Amerikan topraklarındaki kötücül saldırı için hâlâ sorumluluk almadı” başlıklı yazıda, ABD’nin Türkiye’ye belirli silahların satışını yasaklaması için Kongre’ye çağrı yapıldı.

   ‘DİPLOMASİ İŞE YARAMADI’

   Başyazıda şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Türk korumaların barışçıl protestoculara karşı şiddet içeren saldırısının üzerinden geçen dört ayda hiçbir şey, Türkiye hükümetinin Amerikan topraklarında demokratik ilkelere yapılan bu saldırı konusunda sorumluluk almasını sağlayamadı. Ne Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen protestolar, ne Kongre’de her iki partinin birden kınaması, ne de Tük güvenlik yetkilileri hakkında iddianame hazırlanması. Belki de belirli silahların satışının engelleneceğine dair bir tehdit, böylesi bir gaddarlığın bedeli olacağını ifade etmenin daha anlamlı bir yolu olur.”

  ‘KENDİ ÜLKESİNDE GİBİ DAVRANIYOR’

  Washington Post sözü buradan, ABD Senatosu Bütçe Komisyonu’nun Erdoğan’ın korumalarına silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onaylamasına getirdi; komisyon onayının devamı olarak Senato’nun tamamına da tasarıyı onaylama çağrısı yaptı. “Erdoğan’ın [korumalar hakkındaki] iddianameler konusunda ‘Amerika’da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir’ demesi, kendi ülkesinde muhalefet hakkında, özgür basına ve bağımsız yargıya karşı gaddarca sergilediği saygısızlıkla uyumlu” ifadelerini kullanan Washington Post, tasarıyı hazırlayan Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ın da “Amerikalı vergi mükelleflerinin ödediği dolarların, Türkiye ve ABD’deki muhaliflere karşı kullanılmasını istemiyoruz” sözlerine yer verdi. Gazete başyazısını şu cümleyle bitirdi: “Kongre tasarıyı onaylamalı ve başkan da imzalamalı.”

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here