Wernicke Korsakoff hastası Gemicioğlu’nun serbest bırakılması istendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“F Oturumu”nun 272’nci haftasında yutkunma, yürüme, konuşma zorluğu çeken Wernicke Korsakoff hastası Yıldız Gemicioğlu’nun durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Galatasaray Meydanı’nda hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla her hafta düzenlediği, “F Oturumu”nun 272’ncisini gerçekleştirdi.

Eylemde, “Tecrit öldürür F Tipi Hapishaneler kapatılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartları ile hasta tutukluların fotoğrafları taşındı. Oturma eyleminde sık sık, “OHAL işkencesine son”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “İnsan haklarıyla insandır” sloganları atıldı.

Bu hafta cezaevinde bulunan Wernicke Korsakoff hastasıYıldız Gemicioğlu’nun durumuna dikkat çekildi. Eylemde, insan hakları aktivisti Emine Küçükbumin basın açıklamasını yaptı.

‘KONUŞMA ZORLUĞU ÇEKİYOR’

OHAL ve KHK’lerle ülkeyi yöneten AKP’nin bir partiden öte devlet aygıtı haline geldiğini söyleyen Küçükbumin, cezaevlerinde tutuklulara yapılan saldırıların, bu süreçte arttığını belirtti. 2000 yılında 301 gün ölüm orucu yaptığı için o gün tahliye edilen Wernicke Korsakof hastası Yıldız Gemicioğlu’nun 16 Mayıs 2017’de tutuklanarak Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde götürüldüğümü belirten Küçükbumin, “Yıldız Gemicioğlu ileri derecede Wernicke Korsakoff hastasıdır. Özel bakım gerekmektedir. Fizik tedavisi hapishane koşullarında yapılamamaktadır. Yutkunma, yürüme, konuşma zorluğu çekiyor. Unutkanlık problemi de var. Günlük fiziki ihtiyaçlarını tek başına karşılaması mümkün değil. Bu problemleri hapishanede daha da kötüleşmeye başlamış. Bu kısa sürede kilo kaybı yaşamıştır” dedi.

Küçükbümin son olarak Gemicioğlu’nun derhal serbest bırakılmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR