Xerabê Bava için AB ve BM’ye acil çağrı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP, ablukanın devam ettiği ve 10 gündür haber alınamayan Xerabê Bava köyü için aralarında AB, BM ve AK’nin de bulunduğu uluslararası kurumlara ‘acil’ koduyla çağrıda bulundu

Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine bağlı Xerabê Bava (Kuruköy) köyünde 11 Şubat’tan bu yana abluka sürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 3 kişinin infaz edildiği, 2 kişinin kayıp olduğu, 40’a yakın kişinin gözaltına alındığı ve kimi evlerin yakıldığı köy için uluslararası kurumlara acil bir çağrıda bulundu. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) imzasıyla uluslararası kurumlara acil koduyla gönderilen çağrı metninde, Xerabê Bava’da yaşananlara ilişkin bilgi verildi.

HDP, aralarında Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanlığı, AP Grup Başkanları, AK (Avrupa Konseyi) Genel Sekreterliği, AKPM (Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi) Başkanlığı, AKPM Grup Başkanları, AB Yüksek Temsilciliği, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiserliği, Latin Amerika Dayanışma Ağı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Parlamentolar Arası Birlik (IPU) ve elçiliklerin bulunduğu kişi ve kurumlara 10 gündür haber alınamayan Xerabê Bava için duyarlılık gösterme çağrısı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR