‘Xızır zorda kalan ve direnen basın emekçilerinin yanındadır’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TV10’nun açılması için başlatılan eylemin 18. haftasında Diren Keser’in gözaltına alınması kınanırken, hızır lokması dağıtıldı.

OHAL kapsamında KHK ile kapatılan TV 10 çalışanlarının başlattığı Cumartesi eyleminin bu hafta 18. si yapıldı. TV10’nun bu haftaki eylemine İstanbul’daki Demokratik Alevi Dernekleri, Anadolu Erenler Cemevi Başkanı Ali Çiftçi, Varto Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Soydan, sanatçı Mehmet Ekici, Berfin Demir, Alevi Kurumları, Tv10 izleyicileri, Derweş Cemal Ocağı Pirlerinden Hasan Hayri Şanlı ve Kureyşan Ocağından Fazile Elsever Ana destek verdi.

Bu hafta TV10 adına açılış konuşmasını yapan TV10’un Haber Müdürü Turabi Kişin, “OHAL ve KHK ile haksız yere kapatılan kanalımızın derhal açılmasını istiyoruz” dedi.

“BUGÜN HALEN 150’YE YAKIN GAZETECİ İÇERİDE”

TV10’un bir Alevi kanalı olduğunu, tıpkı Alevi inancındaki gibi 72 millette aynı nazardan baktığını ve yansıttığının altını çizen Kişin, “Gerçekleri topluma ulaştırmaya çalışanlara karşı baskı ve şiddet uygulanmaktadır. Bugün bu baskıcı politikalar sonucu 150’ye yakın gazeteci halen cezaevinde bulunmaktadır. Bu karanlık ve zor süreci birlikte vermiş olduğumuz mücadeleyle aşacağız” diye konuştu.

“ALEVİLERE GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR”

TV10 programcısı Diren Keser’in gözaltına alınmasını da değerlendiren Kişin, “Bununla aslında Alevilere gözdağı verilmek isteniyor. Alevi inancını, kültürünü yaptığı ‘Hak Yolu’ programı ile ekrana yansıtan Keser’i gözaltına alarak Alevilerin dilini, kültürünü, inancını yok saymaktadırlar. Alevi toplumu Diren Keser’e sahip çıkmazsa Diren cezaevindeki 150. gazeteci olabilir. Xızır ayı içerisindeyiz. Bizim inancımızda Xızır, dini, dili, ırkı, etnik kimliği ne olursa olsun ayrım yapmaksızın imdadına yetişir. Diren şahsında cezaevindeki tüm mazlumların, haksız yere hapsedilmişlerin, ve basın emekçilerinin Hızır yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

“ALEVİLERİN İNANCI, KÜLTÜRÜ, DİLİ YOK SAYILIYOR”

Demokratik Alevi Dernekleri adına konuşan Özgür Bulan, “Devletin, Alevilerden vergi aldığını, askere götürüldüğünü ancak Alevilerin inancının, kimliğinin ve dilinin yok sayıldığını” ifade etti.

“TV10 ALEVİLERİN LOKMA VE YARDIMLARI İLE KURULDU”

Bulan, “TV10 Alevi halkının vermiş olduğu lokma ve yardımlarla kuruldu. Bir Alevi kanalı olan TV10 herkesi yansıtmaktaydı. 14 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Alevi kültürünü, dilini, inancını yok edemezsiniz. Bu ülkede kiracı değiliz bu kadim toprakların aynı zamanda sahibiyiz. Eşit hak ve yurttaşlıktan yanayız” dedi.

HIZIR LOKMASI DAĞILTILDI

Sanatçı Berfin Demir, “Bir sanat emekçisi olarak hep haksızlıklara karşı durduk. Sesimiz olan tüm kanallar kapatıldı. Bugün yalnız TV10 için değil kapatılan tüm kanallar için buradayız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Sanatçı Berfin Demir’in okuduğu ‘Ala gözlü Nazlı Pirim’ deyişinin ardından Derweş Cemal Ocağı Pir Hasan Hayri Şanlı lokma duası verdi. Daha sonra lokmalar halka ve basın emekçilerine dağıtıldı.

İsmet Sefer/İSTANBUL

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR