Ya bıraksınlar ya da…

0
136

İşlerine geri dönmek için açlık grevi başlatan Gülmen ve Özakça’nın zorla hastaneye kaldırılmasına karşın eylemleri devam ediyor. Tek başlarına tutulan emekçiler, avukatları aracılığıyla tahliye edilmemeleri halinde cezaevine geri dönmek istediklerini ifade etti

AKP’nin OHAL hukuksuzluğna karşı 146 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın eylemi zorla hastahaneye kaldırılmalarına karşı devam ediyor. Dört gündür Sincan Cezaevi Kampusu Devlet Hastanesi’nde tek başlarına tutulan emekçiler için avukatlarının yaptığı refakatçi başvuruları cevapsız kalırken, avukatlar bir günlük açlık grevi kararı aldı.

Geri dönmek istiyorlar

Cezavine önceki gün yaptıkları ziayereti Bianet’e anlatan emekçilerin avukatları Ebru Timtik ile Ayşegül Çağatay, Gülmen ve Özakça’nın eğer tahliye edilmeyeceklerse cezaevine geri dönmek istediklerini iletti.

Su bırakıp gittiler

“Hastaneye götürüldüklerinde suları, şekerleri hücrelerinde kalmış. Hastanede refakatçileri yok, ikisinin yanına da beş litrelik su şişesi koyup gitmişler” diyen Timtik, “Onlar suyu kaldırıp bardağa dolduracak durumda değiller. Hastane odalarını da kendileri temizlemek zorunda kaldılar. Tabii yapabildikleri kadar. Oysa hijyen koşullarda barınmaları gerekiyor” dedi. “Zorla götürüldüler, üç gündür refakatçileri yok” diyen Timtik, “Hapishane idaresiyle refakatçi için görüştük, kendileriyle ilgisi olmadığını söylediler, savcı da tekrar hastane raporu istedi. Bürokratik engeller çıkarılıyor, geciktiriliyor” dedi.

Sık sık soru soruyorlar

Çatay ise, “Hastaneye getirildiklerinden beri sık sık ‘Tedaviyi kabul ediyor musun’ diye soruyorlar. İkisi de tansiyon, kilo ölçümü gibi muayene de dahil hiçbir muayeneyi kabul etmiyor. En başından beri kendi doktorlarına muayene olmak istediklerini belirttiler. Ancak Sincan Hastanesinde ‘bilinçleri kapandığında müdahale edeceklerini’ söylediler. Onlar da müdahale edilebileceğinin tedirginliğini yaşıyorlar. ‘Ya tahliye edin ya da tutukluysak hapishaneye gönderin, hastane koşulları hapishaneden kötü’ diyorlar” dedi.

Avukatları açlık grevinde

Halkın Hukuk Bürosu, açlık grevleri 146’ncı güne giren müvekilleri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için 1 günlük açlık grevi başlattıklarını açıkladı. Soyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Nuriue ve Semih onurumuzdur” denildi.

‘Müdahaleye izin vermeyeceğiz’

Hem işlerine geri dönmek hem de Gülmen ile Özakça ile dayanışmak için Yüksel Caddesi’nde sürdürülen eylem 265’nı güne girdi. Direnişin dün öğlen açıklamasına hergün olduğu gibi yine polis saldırdı. Saldırıya tepki gösteren emekçilerden biri, “Bizler Nuriye ve Semih demeye devam edeceğiz. Onlar ekmekleri ve onurları için açlık grevindeler. Ve şuanda cezaevi hapishanesi tarafından zorla müdahale edilmek isteniyor. İzin vermeyeceğiz” dedi.

Madem yiyorlardı!

Direnişin 264’üncü akşam açıklamasına da polis saldırdı. Emekçilerin Konur Sokak’a kadar sürüklenirken, burada açıklama yapan Veli Saçılık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, “Hani Nuriye ve Semih yemek yiyorlardı? O zaman neden hastaneye kaldırdınız? “ diye sordu.

İnsan haklarına aykırı

Gülmen ve Özakça’nın zorla zorla hastahaneye kaldırılmasının ardından İstanbul’da da kitlesel bir eylem yapıldı. Eylemde konuşan avukat Güray Dağ, “Hapishane Kampüsü içindeki Hastanede tecrit edilerek, kabul etmemelerine rağmen sözde tedaviye zorlanmaları hem yasalara, içtihatlara, uluslararası hukuk kurallarına hem de Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelere aykırıdır” diye belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here