“Yahudi Soykırımı ile Dersim Soykırımı arasındaki parellik ayınlatılmadan 1938’in derinliği anlaşılamaz”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara Dersimliler Derneği’nde Seyit Rıza ve yoldaşlarının katledişinin yıl dönümünde açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamaya Ankara Dersimliler Derneği, PSAKD Genel Merkezi, HBAKV, DAD, Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu, Divriği Kültür Derneği, Pülümur Sağlamtaş Derneği, HDP İstanbul MV. Erdal Ataş, KESK Ankata Şubeler Platformu, Halkevleri, ÖDP Ankara İl Örgütü, EMEP Ankara İl Örgütü, HDP Ankara İl Örgütü, Dersim 37-38 Bellek Platformu imza attı.

Açıklamaya PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan ve HDP İstanbul MV. Erdal Ataş katıldı.

Kurumlar adına açıklamayı, Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Ali Ekber Çiçek okudu.

Dersim katliamının hala yüreklerde kanadığı belirtilen açıklamada “Dersim kimliğinin ve kültürünün temel taşıyıcı konumundaki başta Seyit Rıza olmak üzere halk önderlerinin hile ile katledikten sonra başsız ve çaresiz kalan Dersim halkına karşı eşine az rastlanan bir saldırganlıkla tartışmasız bir soykırım uygulanmıştır. Ele geçirilen göç ettirilmiş ve topraklarına dönüş denilen yeni kanunla yasaklanmıştır. Çocuklar bil hassa da kız çocukları ailelerinden kopartılarak başta subay olmak üzere çeşitli ailelere ataerkil ganimeti Türk geneleklerine uygun olarak pay edilmiştir. ” denildi.

“YAHUDİ SOYKIRIMI İLE DERSİM SOYKIRIMI ARASINDAKİ PARELLİK AYINLATILMADAN 1938’İN DERİNLİĞİ ANLAŞILAMAZ”

Bütün kamuoyuna bu soykırımın teşhir edilmesi bütün insanlık huzurunda lanetlenmesi sağlamak için görevler düştüğünü söyleyen Çelik, “İnsanlara karşı işlenmiş suç olarak gördüğünüz soykırıma karşı yapılacak çalışmalarla daha ilk gelişim ve çalışmaları bu suçun kurbanı olmuş halkın geniş rıza ve onayı ile yapılmalıdır. Evvela hem Dersim acılarına hem insanlar sahip çıkmak adına genel katılımcı ve demokratik halk iradesi ortaya çıkarılmalıdır. Dersimdeki soykırımı başlıca sorumlusu olan ırkçı ideolojinin günümüzdeki devamı olarak mevcut siyasi iktidar egemen oldukları sistemin ve onun güncellenmiş idaresi olan iktidar değişim ve yüzleşme sıfatlarını inanmıyoruz. Zira 1930’lu yıllarda ki faşist ırkçı geçmişi göz önüne alınmadan Yahudi soykırımı ile Dersim soykırımı arasındaki zamanı ve uygulamaya ait paralellik aydınlatılmadan Dersim 1938’in derinliği anlaşılamaz.” şeklinde konuştu.

Açıklamada tüm Dersimlilerin talepleri şöyle sıralandı:

*Arşivler açılsın Dersim ismi iade edilsin.

*Dersim hakkında özür dilensin.

*Sürgünler kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

*Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

*Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancına özgürlük tanınsın.

*Dersimde ki baraj projeleri iptal edilsin.

Xece Çelik

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR