Yamar: İlçe binasına saldırı provokasyondur

Post date:

Author:

Category:

Saldırgan S.A.’nın serbest bırakılmasına tepki gösteren HDP Bakırköy İlçe Eşbaşkanı Ferdi Yamar, “Saldırgan adeta ödüllendirildi” dedi. Yamar, ifadesinde HDP’yi desteklemediğini söylediği halde saldırganın 1 ay önce Suruç anmasında gözaltına alınmasının provokasyona işaret ettiğine dikkat çekti.

HDP Bakırköy ilçe binasına 10 Ağustos sabaha karşı saat 04.00’te saldıran S.A. çıkartıldığı Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkeme, saldırgan S.A. hakkında haftada bir karakola imza ve HDP Bakırköy ilçe binasına 200 metre yaklaşmama tedbiri koydu.

‘DESTEKLEMEDİĞİ HDP’DEN YARDIM İSTEMEYE GİTMİŞ!’

“Mala zarar verme” ile suçlanan S.A.’nın verdiği çelişkili ifadeler ise dikkat çekti. Saldırgan S.A., gözaltına alındığı Kartaltepe Polis Merkez Amirliği’ne verdiği ifadede, HDP’yi desteklemediğini ve AKP’ye üye olmak istediğini ancak kabul edilmediği için HDP binasına taş attığını beyan ederken, çıkartıldığı mahkemede AKP’ye üyelik meselesine hiç değinmemesi dikkat çekti. Karakol sorgusunda HDP’yi desteklemediğini ifade eden S.A.’nın, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne verdiği ifadelerde ise olay günü alkollü olduğunu, İstanbul’da yaklaşık 4-5 aydır sokakta kaldığını, HDP’ye belki yardım ederler düşüncesiyle gittiğini, saat sabah 04.00’te çaldığı kapının açılmaması üzerine o anki psikolojik durumundan ötürü kapıyı pisletip, camlarına 8-12 adet kadar taş attığını söyledi.

YAMAR: SALDIRGAN ADETA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Kararı ANF’ye değerlendiren Bakırköy İlçe Eşbaşkanı Ferdi Yamar, saldırganın adeta ödüllendirildiğini söyledi.

Aynı zamanda avukat olan Yamar, “Eğer bu saldırı herhangi bir başka partiye yapılmış olsaydı en azından bir tutuklama tedbiri uygulanırdı” dedi. Saldırganın ilçe binası kapısına pislediğine dikkat çeken Yamar, camların kırılmasından çok bu durumun ağırlarına gittiğini söyledi. Bunun bir serserinin yaptığı bir saldırı olduğunu düşünmediklerine işaret eden Yamar, muhtemelen saldırganın arkasında belli karanlık güçlerin olduğunu ifade etti.

PROVOKASYON ŞÜPHESİ

Aynı şahsın bir ay önce Kadıköy’de gerçekleştirilen Suruç anmasında gözaltına alındığının ortaya çıktığını belirten Yamar, HDP’yi desteklemediğini söylemesine rağmen bu anmada bulunmasının çok ilginç bir tezat olduğuna dikkat çekti. Bu durumun, ‘Bu adam provokatör mü? Bütün eylemlere gelip katılıyor mu?’ sorusunu akla getirdiğini belirten Yamar, “Madem sen HDP’yi desteklemediğini ifadende beyan ediyorsun, o zaman HDP’nin düzenleyici olduğu Suruç anmasında ne işin var? Eylemlere hep halkı provoke eden tipler girer ya, işte o tipler gibi bunun durumu” diye konuştu.

Öte yandan HDP Bakırköy ilçe binasının önünde ve çevresinde yol çalışması olduğu için HDP bayraklarını kaldırdıklarını da belirten Yamar, eğer açık adres verilmediyse saldırganın ilçenin orada olmasını bilmesine imkan olmadığını söyledi.

‘HERHANGİ BİR FAŞİST SALDIRIDAN DEVLET VE YARGI SORUMLU OLACAK’

Söz konusu şahsın yerinin yurdunun belli olmadığına da dikkat çeken Yamar, “Adresi olmayan ve sokakta kaldığını söyleyen bir adam hangi karakola gidip imza atacak? Bu adamın açıkça kaçma şüphesi var; ikamet sahibi olmayan, kaçma şüphesi olan ve böyle ağır bir eylem yapmış olan bir kişiyi serbest bırakarak kaçmasına göz yumuldu” diye konuştu. Her ne kadar hakkında ilçe binasına 200 metre yaklaşamaz kararı verilmiş olsa da saldırganın yarın parti üye ve yöneticilerine saldırıp saldırmayacağını bilmediklerini söyleyen Yamar şöyle devam etti: “Yarın bir gün HDP Bakırköy ilçe binasına veya başka bir ilçe binasına yapılacak herhangi faşist bir saldırıdan veya arkadaşlarımızın başına gelebilecek her olumsuzluktan bu saldırılara göz yuman devlet ve aklayan yargı sorumlu olacak.”

Yamar, saldırganın serbest bırakılmasına, HDP Bakırköy ilçe örgütü olarak itiraz edeceklerini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR