Yandaşa ‘Kentsel Dönüşüm’ kıyağı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Antep Büyükşehir Belediyesi’nin, yapılan zemin incelemesi sonucunda 3 katlı yapıların “risk oluşturduğu” gerekçesiyle kentsel dönüşüme soktuğu Aydınlar Mahallesi’nde, şimdilerde iktidara yakın firmalar eliyle çok katlı 700 konut inşa ediyor.

Antep’in merkez Şehitkâmil ilçesine bağlı Aydınlar Mahallesi sakinleri, Büyükşehir Belediyesi’nin bir süre önce mahallelerine ilişkin aldığı Kentsel Dönüşüm Projesi kararı nedeniyle dertli. Büyükşehir Belediyesi, mahallenin yapılan zemin etüdü incelemesinin ‘olumsuz’ çıkması ve 3 katlı binaların ‘risk oluşturması’ gerekçesiyle kentsel dönüşüm kararı aldı. Alınan karar doğrultusunda da, değerinden düşük fiyatlar biçilen kimi yapılar, mülk sahiplerinden satın alınıp, yıkıldıktan sonra yeni konutların inşaatına başlandı. İncelemede zeminin kötü olduğu raporlanan mahallede, şimdilerde çok katlı binalar yükseliyor.
Kentsel Dönüşüm Projesi’ni yürüten şirketler ise, iktidara yakınlığıyla bilinen Sanko, Şireci ve Aliağa İnşaat firmaları.
Mahalle sakinleri ise, mülklerine değerlerinin altında fiyat biçilmesi yüzünden tepkili. Belediyenin mahalleli ile adeta alay ettiğini söyleyen Mahalle Muhtarı Salih Birişik, “Evlerimize biçtikleri para ile bir çadır bile gelmez. Mademki buranın zemini sağlam değil, sen nasıl üzerine konut inşa ediyorsun?” diye sordu.
200 BİN LİRALIK EVE BELEDİYE 87 BİN VERİYOR!
Kentsel dönüşüme ihtiyaç varsa, mahalle sakinlerinin yeni bir bölgede yer verilmesine razı olduğunu, ancak belediyenin cep harçlığı gibi bir parayla mahalleliyi evlerinden zorla çıkarıp insanları mağdur ettiğini söyleyen Birişik, “Bir ara şehre 30 km uzaklıkta bir yer vermeyi önerdiler. İnsanlar 30 km ötede ki yere gideceğine bir kereden memleketine gider. Evlerimize biçtikleri para ile bir çadır bile gelmez. Benim kendi 2 katlı evime 87 bin lira fiyat biçmiş. Ben kendim şuan evimi satmaya kalksam, 200 bin liradan aşağı etmez. 87 bin liraya Antep’in hiçbir tarafında ev alamayız” diye konuştu.
ZENGİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR
Mahalle sakinlerinin, mahallelerinden ve evlerinden memnun olduklarını, evlerinden çıkmak istemediklerini belirten Birişik, belediye projesine göre evlerin yıkılacağını ve aynı zeminde 700 konut inşa edileceğini söyledi.
Birişik, ‘zemini sağlam değil’ denilip, yıkılan evlerin üzerine tekrardan konut inşa etmenin ne kadar mantıklı olduğunu sorarken, “Bize diyorlar ki bu mahalleye 3 katlı konut risktir. Sen 3 kat riskli dediğin yere 10 katlı apartmanlar dikeceksin. Bunu nasıl yapacaksın. Fakiri mağdur ediyorlar, zengini daha da zenginleştiriyorlar” ifadelerini kullandı.
‘TEPKİ GÖSTERİNCE EVİMİN DEĞERİ ARTTI’
22 yıldır aynı mahallede oturan Zeynep Ekinci de, belediyenin halkı mağdur etmek yerine hizmet etmesi gerektiğini ifade etti. Kendilerine teklif edilen para ile kentin başka bir yerinde ev alınamadığından yakınan Ekinci, “Benim evim iki katlı. İlk başta evime 59 bin lira verilmişti. Sinirlenip belediyeye gittim. Oradaki yetkililere bu verdiğiniz parayla Antep’te evin lavabosu bile alınmaz dedim. 15 gün sonra geri gel dediler. 15 gün sonra tekrardan gittim. Bu sefer ise evime 74 bin lira para vereceklerini söylediler. Tepki gösterince evimin değeri arttı. Evlerimize neden hakkı olan para verilmiyor. Ben kendi evime 200 bin lira verseler yine satmam. Çünkü mahallemden ve evimden çok memnunum. Büyükşehir belediyesi zengini zengin ediyor. Fakirlere ise ‘Ne haliniz varsa görün’ diyor” diye konuştu.
MA
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR