Yarasalarda 24 yeni korona virüsü tipi keşfedildi

0
102

Çin’in Şandong Üniversitesinden araştırmacılar, Mayıs 2019 ve Kasım 2020 arasında ülkenin batısında Yünnan eyaletinde orman yarasaları üzerine yaptıkları incelemenin bulgularını “The Cell” dergisinde açıkladı. Araştırmacılar, farklı yarasa türlerinden topladıkları ürin ve dışkı örneklerinde 24 yeni korona virüsü genomu tespit etti.

Söz konusu korona virüslerinden 4’ünün Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Covid-19’a yol açan korona virüslere benzer yapıda olduğu belirtildi.

SARS’A ÇOK YAKIN BİR VİRÜS BELİRLENMİŞTİ

AA’nın CNN’den aktardığı habere göre “at nalı yarasası” olarak bilinen “Rhinolophus pusillus” adlı türden alınan örneklerde rastlanan korona virüsünün ise Covid-19’a genetik olarak çok yakın olduğu kaydedildi. İnsan hücrelerine tutunmasını sağlayan diken proteini dışında korona virüsünün genetik özelliklerinin Covid-19 ile büyük ölçüde örtüştüğünü vurgulayan araştırmacılar, “Tayland’da Haziran 2020’de bulunan yakın yapıdaki virüsle birlikte değerlendirildiğinde bu sonuçlar Covid-19 ile bağlantılı virüslerin yarasa popülasyonlarında yayılmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde daha yoğun olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

2017’de Yünnan’daki mağaralardaki yarasaları inceleyen araştırmacılar, SARS’a çok yakın bir korona virüsünün varlığına rastlamıştı. Yarasalardaki söz konusu virüsler, genelde tür içinde yayılan “beta korona virüsler” olarak varlığını sürdürüyor, ancak daha sonra evrimleşerek başka hayvanlar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor.

Duvar Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here