‘Yargısız infazlara Hüseyni duruşla direneceğiz’

Post date:

Author:

Category:

Demokratik Alevi Dernekleri, Ankara Mamak Şubesi Eş Başkanı Hasan Altun, uğur Kurt’un polis kurşunuyla öldürülmesinin ve tüm yargısız infazların bu ülkenin gerçeği olduğunu belirtti. Kurt’u öldüren polise verilen ödül gibi cezaya tepki gösteren Altun, “Bu zihniyeti Hüseyni duruş çizgisiyle, Seyit Rızaların direniş geleneği ile buluşturarak mahkûm edeceğiz” dedi.

İstanbul’da 2014 yılında bir yakının cenazesine katılmak üzere gittiği Okmeydanı Cemevi bahçesinde bekleyen Uğur Kurt’u silahla vurarak öldüren sanık polis Sezgin Korkmaz’a ‘taksiren ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Daha sonra hapis cezası, 12 bin 10 TL adli para cezasına çevrildi. Verilen bu ödül gibi cezaya Demokratik Alevi Dernekleri DAD Ankara/Mamak Şubesi Eş Başkanı Hasan Altun tepki gösterdi.

Hasan Altun, Uğur Kurt’un toplumsal tepkinin büyüdüğü ve mücadele zemininin geliştiği bir ortamda korku ve paniğe kapılan devletin kolluk güçlerince pervasızca saldırısı sonucu yargısız infazla öldürüldüğünü söyledi. Altun, “Kimlik ve inanç farkı gözetmeksizin meşrulaştırılan bu cinayetlere karşı sessiz kalmak toplumsal muhalefeti örgütleyememek, tepkileri açığa çıkarmamak bizlerin eksikliği ve özeleştirisi olmalıdır” dedi.

“İNKAR POLİTİKALARI İLE YÜZLEŞMELİLER”

“Katliamcı gelenek Ceylan Önkol’dan Dilek Doğan’a Tahir Elçi’den Kemal Kutlatan’a Muaviye yansıması olarak hafızalarımızda yer etmiştir” diyen Altun, yargısız infazların bu ülkenin gerçeği olduğunu belirtti.

Altun, “Cumartesi Anneleri bu ülkenin gerçeğidir. Hasta tutsaklar bu ülkenin gerçeğidir. Aleviler, Kürtler ve Ermeniler üzerindeki inkar ve ret politikaları bu ülkenin tarihiyle yüzleşmesi gereken gerçeklerdir” diyerek devletin resmi tarihiyle yüzleşmediği sürece ötekileştirilenlerin bu sistemle barışık olması beklenemeyeceğini vurguladı.

“HÜSEYNİ DURUŞ İLE DİRENECEĞİZ”

Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevileri öldürüyorsun, katlediyorsun seslerini çıkarmıyorlar. Bu zihniyeti Hüseyni duruş çizgisiyle Seyit Rızaların direniş geleneği ile buluşturarak mahkûm edeceğiz. Ülke sınırlarını aşan bu katliamcı işgalci zihniyete karşı cümle canın yaşam hakkını her şeyin üzerinde tutuyor. Kimliğinden ve inancından dolayı insanların öldürülmediği, katledilmediği bir dünyanın ikrarı ve inancı ile Hızır yar ve yardımcımız olsun diyoruz.”

PİRHA-Cebrail ARSLAN /ANKARA

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR