Yatıştırma için gözler ABD’de

  0
  117

  Kuzey Kore yönetimi Guam Adası yakınında füze deneme planlarını tamamladıklarını, ancak ABD’nin bundan sonraki eylemlerini izleyip ona göre adım atacaklarını açıkladı. Kuzey Kore, Pasifik Okyanusu’nda ABD kontrolündeki Guam Adası açıklarına füze denemesi gerçekleştirme planlarını rafa kaldırdı.

  Kuzey Kore resmi haber ajansı, füze komuta birimini ziyaret eden Kim Jong-un’un, ABD’nin üssü olan Guam Adası’na yapılması planlanan füze saldırısıyla ilgili üst düzey generallerden bilgi aldığını duyurdu. Askeri yetkililerin sunduğu Guam Adası’nı balistik füzelerle vurma planını içeren rapor, Kim tarafından kabul edildi. Kim Jong-un ordusunun saldırı için her an hazır olduğunu ve karar vermeden önce ABD’nin faaliyetlerini izleyeceğini açıkladı.

  Tehdit dili değişmeyen ABD’nin Başkan Yardımcısı Mike Pence, iki ülke arasındaki krizin çözümü için çalıştıklarını söyledi: “Amerika Birleşik Devletleri olarak elimizdeki mevcut kaynakları ve enerjimizi Kuzey Kore ile olan sorunumuzu barışçıl yollarla çözmeye çalışacağız. Ancak, Başkan’ın söylediği gibi ‘tüm seçenekler’ masada.” ABD Başkanı Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin “akılsızca” davranması halinde Amerikan ordusunun “ateşe hazırz olduğunu söylemişti.
  Çin, BMGK’nin Kuzey Kore’ye yönelik aldığı son ekonomik yaptırımları uygulamaya başlıyor. Çin, Kuzey Kore’den bir dizi ticari ürünü ithal etmeyi sonlandıracağını açıklarken, ABD Genelkurmay Başkanı Pyongyang yönetimine karşı “tüm askeri unsurların” kullanıma hazır olduğunu söyledi.

  PYONGYANG

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here