Yaylalardan inen koçerler Bagok’u mesken edindi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Havaların soğumasıyla birlikte binlerce hayvanla kilometrelerce yol kat eden koçerlerin dönüşü tamamlanmak üzere. Bagok bölgesine yerleşmeye başlayan koçerler, yaylalarındaki yasağa tepki göstererek, “Karakol ya da bir evin içinde hayvanlarımızı besleyemeyiz” dedi.

Şırnak’ın Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde, hayvanlarını otlatmak için ilkbahar aylarında yaylalara çıkan koçerlerin geri dönüş yolculukları tamamlanmak üzere. Şırnak, Hakkari ve Van üçgeninde bulunan Feraşîn Yaylası’ndan dönen koçerler, bu yıl “Özel Güvenlik Bölgesi” adı altında ilan edilen yasaklardan dolayı birçok sorun ile karşı karşıya kaldı. Kış aylarının daha sıcak geçtiği Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Bagok bölgesi kırsalına yerleşmeye başlayan koçerler, binlerce hayvan ile kat ettikleri kilometrelerce yolda yaşadıkları sıkıntılara değindi.
‘YASAKLARDAN DOLAYI YOL UZADI’
Yaklaşık 500 koyun ve keçisi bulunan koçerlerden Halil Soran, yolculuklarının 2 ay sürdüğünü belirtti. Tek geçim kaynaklarının hayvanları olduğunu kaydeden Soran, yasaklardan dolayı yollarının uzadığını aktardı. Şırnak merkeze geldikten sonra sırasıyla Cizre, İdil, Midyat’a geldiklerini daha sonra Bagok’a ulaştıklarını vurgulayan Soran, “Bazı alanlar yasaklı olduğu için yolumuz uzuyordu. İlkbahar gelene kadar kış aylarını burada geçireceğiz. Umarım gelecek yıl bu yasaklar olmaz” dedi.
‘DAĞLARIMIZDAN KOPARAMAZLAR’
Yıllardır bir gelenek halinde devam eden koçerliğin çatışmalı sürecin başlaması ile birlikte zorlaştığına vurgu yapan Sait Tatlı ise, her geçen gün yasaklarla alanların daraltıldığını söyledi. “Güvenlik” gerekçesiyle ilan edilen yasakların yaşam alanlarını ortadan kaldırdığını ifade eden Tatlı,  “Bu yıl kendi imkanlarımız ile yaylalarımıza çıktık. Araçlarla yolda gitmemiz dahi engellendi. Besta’ya kadar gittik. Daha sonra patika yollardan yaylalarımıza ulaştık. Hayvanlarımızı otlattığımız dağlardan bizi koparamazlar” ifadelerini kullandı.
‘HAYVANLARI GEÇİRMEK İÇİN ARAÇ KİRALADIK’
Her gün çevre karakollardan bulundukları alanın çevresinin vurulduğunu aktaran Tatlı, erzak temini noktasında birçok zorluk ile karşılaştıklarını kaydetti. Dönüş yolunda da benzer sorunlarla karşılaştıklarını belirten Tatlı, “Cizre’de bulunan köprüye vardığımızda koyunlarımızın geçişine izin vermediler. 100 metrelik köprüyü geçmek için koyunları araçlarla taşımamamızı söylediler. Sırf bunun için araç kiralamak zorunda kaldık” diye konuştu.
‘EVİN İÇİNDE HAYVANLARIMIZI BESLEYEMEYİZ’
Kışı geçirmek için geldikleri Bagok’ta da ilan edilen yasaklardan dolayı nereye yerleşeceklerini tam olarak bilemediklerini söyleyen Tatlı, “Bize ‘vatandaşımızsınız’ diyorlar. Ama koyunlarımızı otlatacağımız alanları da yasaklıyorlar. Kış yaklaşıyor ama halen yerleşebilmiş değiliz. Güvenliğimiz için yasakların konulduğunu söylüyorlar. Öyleyse her yerde bizim güvenliğimizi sağlamalılar. Karakol ya da bir evin içinde hayvanlarımızı besleyemeyiz” sözleriyle tepki gösterdi.
MA
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR