Yazar Yanlıç ile gazeteci Çakmakçı’nın olduğu 5 kişi tutuklandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BDP Siyaset Akademisi’nde yer aldıkları ve DTK’de faaliyetleri yürüttükleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Hasip Yanlıç ile Gazeteci Mehmet Çakmakçı’nın da bulunduğu (Şiyar Dicle) 5 kişi tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2011 yılında yürüttüğü soruşturma kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içinde faaliyet yürüttükleri ve kapanan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siyaset Akademisi’nde çalıştıkları gerekçesiyle 4 Temmuz yapılan operasyonda gözaltına alınanlar Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından Kürt siyasetçiler öğlen saatlerinde Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Savcılıktaki fade işlemlerinin ardından Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç ile Gazeteci Mehmet Çakmakçı (Şiyar Dicle), Leyla Dal, Aziz Çelik ve Burhan Karakoç, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklama, 7 kişiyi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması için nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edildi.

Hakimlikteki sorgularının ardından Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç ile Gazeteci Mehmet Çakmakçı (Şiyar Dicle), Leyla Dal, Aziz Çelik ve Burhan Karakoç, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Ahmet Astağaç, Ayşe Filiz Kaçar, Fikri Ezer, Gülistan Polat, Mehmet Özcan Toprak, Mehmet Sait Kaya, Sebahattin Özdemir ve Selvi Arslan Öztürk ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözaltında olan ve ağır sağlık sorunları olan Didar Çeşme ve Güllüşan Canbay, sağlık sorunları nedeniyle geçtiğimiz gün serbest bırakılmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR