Yazma özgürlüğünü savundular

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 

Gazeteciler dün yine adliye koridorlarında mesai yaptı. Özgür Gündem’de dayanışma amacıyla Nöbetçi Yayın Yönetmeni olan Beyza Üstün ve Murat Çelikkan basın özgürlüğünü savunurken, Gazeteci Hasan Cemal de gazetecilik mesleği için daha fazla ses çıkaracağını dile getirdi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için haklarında dava açılan akademisyen Beyza Üstün ile gazeteci Murat Çelikkan ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın duruşması Çağlayan Adliyesi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Üstün ve Çelikkan’ın ayrı ayrı yargılandıkları davaların ilk duruşmasına, Kızılkaya katılmazken, Çelikkan hazır bulundu.

Haber hakkını savundu

Duruşmada savunma yapan Çelikkan, 12 Eylül askeri darbesinden bu yana gazetecilik yaptığını belirterek, “Kürt meselesinin barışçıl ve diyaloga bağlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. 90’lı yıllarda basında okuduğumuz bazı katliam ve çatışmaların faillerinin bundan bir süre gerçek failler olmadığını, faillerin başka kişiler olduğunu basından öğrendik. Kamuoyunun doğruları öğrenmesi açısında basında çeşitliliğin önemine inandığım için bu görevi kabul ettim. Özgür Gündem gazetesinin basın özgürlüğü açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Halkın haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü savunuyorum” dedi.

‘Tek tip haber dayatılıyor’

Çelikkan’ın duruşması ardından aynı salonda akademisyen Beyza Üstün’ün yargılandığı davanın duruşması görüldü. Kimlik tespiti ve iddianamenin okunması ile başlayan duruşmada savunma yapan Üstün ise, “Biz hep beraber Özgür Gündem gazetesi yayın sorumluluğunu dayanışma çerçevesinde üstlendik. Halkın bu haberlere ulaşma özgürlüğünü savunduğum için üstlendim. Bu zorlama sisteme karşı durmak için arkadaşlarımızın yazma özgürlüğünü savunmak için bu dayanışmayı ördük” diye konuştu. Çelikkan ve Üstün’ün bir sonraki duruşmaları 15 Aralık gününe erteledi. Aynı amaçla hakkında soruşturma açılan sinema oyuncusu Deniz Türkali’nin davası ise zaman aşımına uğrayarak düşürüldü.

İSTANBUL / DİHA

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR