Yeğen de ifade değiştirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara katliamı davasında tutuklu sanık Yakup Şahin’in ardından yeğeni Hakan Şahin de savcılık aşamasında yaptığı itiraflardan çark etti.

10 Ekim katliamı davasının dün görülen 3. duruşmasında itirafçı sanık Yakup Şahin’in tutuklu yeğeni Hakan Şahin savunma yaptı. Savcılıkta kendisini Ankara’ya canlı bombaları getiren Halil İbrahim Durgun’un gönderdiğini söyleyen Şahin, mahkemede ise bunu yalanladı. Keşif amacıyla başkente gelmediğini öne süren Şahin, Ankara’ya kan hastalığını tedavi amaçlı geldiğini öne sürdü. Ancak Şahin, pazartesi günü kan vermesi gerekirken patlamanın olduğu gün Yakup Şahin’le neden Gaziantep’e döndüğünü açıklayamadı. Yunus Durmaz’ın kardeşi sanık Hacı Ali Durmaz, mağdur avukatlarını “Sizin de sonunuz böyle olacak” diyerek tehdit etti.

Duruşmaya verilen öğlen arası sırasında patlamada eşini kaybeden müşteki avukatı Aydın Mollaoğlu, sanık avukatı Hüseyin Almaz’a kafa attı. Yüzü kanlar içinde kalan Almaz, sağlık görevlileri tarafından ambulansla hastaneye götürüldü. Öğleden sonraki oturumda sanık Talha Güneş’in avukatı Gülşah Yıldırım, çekilme dilekçesi verdi.

‘Ailecek IŞİD üyesiyiz’

Gaziantep emiri olduğu iddia edilen ve yakalanmamak için kendini patlatan Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz ise savunmasında IŞİD üyesi olduğunu kabul ederek, örgüte nasıl katıldığını özetle şöyle anlattı:

“Ankara patlamasından sonra Antep’e geldim abimin yanına. 8 aydır Suriye’deydim. Annem ve ağabeylerimle birlikte Suriye’de IŞİD saflarında yer almaktaydık. PKK’ya karşı nöbet tuttuk. IŞİD’in kampına 15 gün gittim, silah eğitimi aldım. Keleş eğitimi verdiler. IŞİD’e katıldığımda 100 dolar maaş alıyordum. Ailemden IŞİD’e ilk giden benim. Yunus Durmaz benden sonra katıldı. IŞİD saflarındayken operasyonlara katıldım. Ben daha önce, iki yıl öncesinde El Nusra’ya gittim. Ben Yakup Şahin’i Rasulayn cephesinde gördüm.

‘6-7 ay saklandık’

Suriye’de iken ağabeyimle görüştük. Türkiye’ye dönünce sınırda kaçakçı beni aldı, Karataş bölgesine getirdi. Bir tane araba vardı, abimi görünce şok oldum. Irak’ta biliyordum onu. Beni kaldığı siteye götürdü. İki gün kaldım. Kaldıktan sonra abim geldi ‘Kardeşim seni götüreceğim’ dedi. Suriye’den döndükten sonra saklandık 6-7 ay.

‘Kendini patlattı’

Abimin de IŞİD’e katılması iki yıllık süreçtir. Antep emiri mi bilmiyorum. İlhami Balı’nın hudut emiri olduğunu biliyorum. Kendini patlattığı eve polis baskın yaptı. Biz yemek yiyorduk. Abim ayrı odadaydı. Zırhlı araçların geldiğini gördüm. Abime haber verdim. Ben dama çıktım. Evin dışında merdivenlerde patlattı. Üzerindeki yeleği giyerken görmedim. Ankara patlaması konusunda abimle neden böyle bir şey yaptınız diye birbirimize girdik.”

‘FETÖ’cüler yaptı’

Mahkeme başkanının Ankara patlamasından önce, aynı sitede kendisinin görüntüsü bulunduğunu hatırlatması üzerine Durmaz, “Çekilen görüntüler bana ait değildir. Yalan, iftira, ortada birçok FETÖ’cü var. Onlar yapmıştır” savunması yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR