‘Yemen halkı sessizce ölüyor’

ABD’nin en son F15-SA savaş uçakları verdiği Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri güçlerin hava ve karadan bombardımanı sürdürdüğü Yemen’de insanlık dramı önlenmiyor. Halk hastalıklar ve kıtlıkla yüz yüze bırakılmış durumda

Körfez ülkelerinin alt yapısını yok ettiği, sivilleri katlettiği Yemen için bir uyarı daha yapıldı. BM yetkilisi Yemen’de derhal önlem alınmazsa kıtlık yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “Yemen halkı sessizce ölüyor” açıklamasında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, Yemen’de derhal önlem alınmazsa kıtlık yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “Yemen halkı sessizce ölüyor” dedi.

O’Brien, BMGK’de yaptığı konuşmada, Yemen’deki insani krizin her geçen gün kötüye gittiğine dikkati çekti. Ülkede nüfusun yüzde 80’ini oluşturan yaklaşık 14 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu belirten O’Brien, “Derhal önlem alınmazsa Yemen’de kıtlık olası bir senaryo. Yemen halkı sessizce ölüyor” diye konuştu.

Çocuklar aç kalıyor

Yemen’de 2 milyona yakın kişinin ise hayatta kalmak için acil gıda yardımına muhtaç olduğu uyarısını yapan O’Brein, 2,2 milyon çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldığını ve her 10 dakikada 10 yaş altı bir çocuğun önlenebilir hastalıklar nedeniyle öldüğünü söyledi. O’Brien, yabancı bankaların artık ülkenin ticari bankalarının çoğuyla finansal işlemler yapmayı kabul etmediği Yemen’de birkaç yıl içinde buğdayın tükenebileceğinin altını çizdi.

ABD F15-SA uçakları sattı

ABD geçen hafta içinde Suudi Arabistan’a F15-SA savaş uçakları teslim etti. Uçakların ilk partisi, başkent Riyad’da Kral Selman Hava Üssü’nde düzenlenen törenle hava kuvvetleri envanterine katıldı. Törene Kral Selman bin Abdulaziz’in yanı sıra Sudan Başkanı Ömer el-Beşir, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Birinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman da katıldı. ABD ile 2012’de yapılan anlaşma çerçevesinde 84 adet F15-SA savaş uçağı teslim edilecek. Saatte 2 bin 655 kilometre mesafe katedebilen uçak, iki pilot tarafından kullanılıyor ve 18 bin 200 metre irtifaya kadar çıkabiliyor.

İşgal güçleri

Suudi Arabistan öncülüğünde Mısır, Katar, Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, BAE, Bahreyn birlikleri Yemen’i işgal etmiş durumda. Körfez orduları hava ve karadan Yemen’i bombalıyor. Bu güçleri ABD silahlandırıyor.

NEW YORK

EN SON EKLENENLER