YEMEN YİNE KAN GÖLÜ

Suudi Arabistan Krallığı öncülüğündeki Körfez ülkelerinin ABD askeri desteğiyle havadan ve karadan operasyonlarını sürdürdüğü Yemen’de yine onlarca kişi öldürüldü

Sünni Arap ülkelerinin karadan işgal ettiği ve havadan bombardıman altına aldığı Yemen’de yine ölümler yaşandı. Son 24 saatte yaklaşık 70 kişi çatışma ve bombalama sonucu hayatını kaybetti.

Yemen’de altyapıyı bombardımanla yok eden, evleri, hastaneleri vuran Suudi öncülüklü Sünni Arap Koalisyonu orduları, milyonlarca kişiyi yerinden etti. Okullar yok edildi. 27 milyon nüfuslu ülkede 14 milyon kişi yetersiz besleniyor. Kriz bölgelerindeki 500 bine yakın çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ciddi risk altında. Buna rağmen ABD ve Suudi Arabistan gibi ülkeler, Yemen’de kan dökmeye devam ediyor.

Hastane kaynaklarından elde edilen bilgilere göre son 24 saatte ülke çapında en az 66 kişi, Suudi koalisyon uçaklarının bombalamaları ve hükümet güçleriyle Şii Husiler arasındaki çatışmalar sonucunda hayatını kaybetti. Alınan bilgilere göre, Suudi koalisyonuna ait savaş uçakları, stratejik bir nokta olan Babu’l Mendeb Boğazı’nda Ensarullah Hareketi’ne (Husiler) saldırılar düzenledi. 52 kişi hayatını kaybetti. Diğer güçler ise 14 kayıp verdi. Suudi Arabistan’ın öncülüğünü yaptığı Sünni Arap Koalisyonu, Yemen’deki Şiileri sürmek ya da yok etmek istiyor. Suudi yönetim, kalacak Husilere de kendi egemenliğini kabul ettirmek istiyor.

SANA

EN SON EKLENENLER