Yemen’de siviller cezalandırıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Husilerin 4 Kasım’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze atmasının ardından, Yemen’e koalisyon güçlerinin başlattığı hava, deniz ve kara ambargosu sürüyor. Limanlara BM gemileri dahil gemi alınmayınca hastalar ilaçsız kaldı

Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği körfez ülkelerinin Yemen’e abluka başlatması, hastaları yavaş yavaş ölüme sürüklüyor. BM’nin gemilere verdiği “giriş iznine” rağmen Yemen’deki stratejik limanlar El-Hudeyde ve Es- Salif’te iki haftadan bu yana sağlık ekipmanı sevkedilemiyor. Limanların açılması için harekete geçilmesi çağrısı yapıldı. Cibuti’deki Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Kontrol ve Denetleme Mekanizması’nın gemilere verdiği giriş iznine rağmen, Yemen’de El- Hudeyde ve Es-Salif limanlarına, ticari ya da insani yardım malzemesi taşıyan gemilerin hâlâ giremediği bildirildi. Husilere bağlı SABA haber ajansına göre, Kızıldeniz Limanları Kurumu Başkanı Muhammed İshak, Hudeyde Limanı’nda yaptığı basın açıklamasında El-Hudeyde ve Husilerin denetimi altındaki daha küçük yerel bir liman olan Es-Salif limanlarında hareketlilik olmadığını belirtti. İshak, Cibuti’de görev yapan BM mekanizmasının, pazartesi günü çıkardığı izne rağmen hiçbir ticari ya da insani yardım malzemesi taşıyan geminin limanlara giremediğini söyledi. İshak, uluslararası topluma 27 milyon Yemen vatandaşının hayatı için son derece önemli olan bu limanların açılması için harekete geçmesi çağrısında bulundu. Cibuti’de görev yapan BM’ye bağlı Kontrol ve Denetleme Mekanizması pazartesi günü, insani yardımlar ve ticari gemilerin limanlardan girişi için gemilere yeniden izin belgesi çıkarmış ancak Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, hareket eden gemileri limanlara 20 mil yaklaştıklarında durdurmuştu. Koalisyon güçleri, aynı tarihte Yemen’de hükümetin kontrolündeki limanları yeniden açmıştı. Cibuti’deki BM Kontrol ve Denetleme Mekanizması, Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına “kaçak silah sevkiyatını” engellemek amacıyla Yemen’e hareket eden gemileri denetliyor. Husilerin 4 Kasım’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze atmasının ardından koalisyon güçleri, pazartesi günü Yemen’deki hava, deniz ve kara tüm sınır geçişlerinin kapatılmasını öngören bir karar almıştı. BM Yemen’deki tüm sınırların açılması çağrısında bulunmuştu.

Diyaliz hastaları bekliyor

Taiz kentinde yüzlerce diyaliz hastasının kurtarılması için acil yardım çağrısı yapıldı. Kentteki en büyük hastanelerden Sevra Devlet Hastanesi İdaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, günlük 80’in üzerinde diyaliz işleminin gerçekleştirildiği ve 400 diyaliz hastasının takip edildiği hastanede, ilaç stoğunun tükenmek üzere olduğu, mevcut ilaçların sadece bir hafta yeteceği kaydedildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR