“Yeni bir toplum yaratılıyor”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkların ilk meclis seçimlerinin heyecanını yaşadıkları Kuzey Suriye Federasyonu seçimleri, başarıyla sonuçlandı. Ortak yaşam yolunda özgür ve demokratik seçim vurgusu yapan İzleme Heyeti, Rojava modeli vurgusu yaparken, Foza Yusif seçimlerin Suriye krizinin çözümünün başlangıcı olmasını istediğini söyledi

Aynı siperlerde savaşan Kürt, Arap, Ermeni, Alevi, Êzidî, Asuri-Süryani, Çerkes, Arnavut, Türkmenlerin ilk kez özgür oy kullandığı Kuzey Suriye Meclis seçimlerini izleyen Kürdistan heyeti üyeleri, Federasyon sisteminin giderek tüm bölge için model olmaya başladığına, yeni bir toplum yaratıldığına dikkat çektiler.

Bölge ülkelerinin ırkçı ve mezhepçi politikalarla dışladığı, ambargo uyguladığı, Rusya ve İran desteğiyle işgal etmek istediği Rojava’daki beldelerde, ilçelerde ve kantonlarda ilk genel seçimde oy sayımı yapılıyor. Seçim ilzeme heyeti gözlemlerini açıkladı. Seçimleri izleme heyeti Qamişlo Kantonu’na bağlı Amude’de gerçekleştirdiği basın toplantısında, seçimlere ilişkin gözlemlerini paylaştı. Basın toplantısında konuşan Şerko Heme Emin, “Kürdistan parlamentosu adına Rojava-Kuzey Suriye seçimlerini kutluyoruz” dedi. Tüm kesimlerin oy kullandığına dikkat çeken Heme Emin, “Arap, Süryani, Türkmen, Asuri ve Kürtler seçimlere katılarak temsilcilerini seçti. Seçim, demokratik bir şekilde gerçekleşti ve tüm bölge için örnek olabilir. Tüm kesimlerin özgür ve demokratik bir şekilde oy kullandığı seçimlerde herhangi bir ihlal yaşanmadı… Doğu ve Kuzey Kürdistan’ın da Rojavayê Kurdistanê gibi özgürleşmesini umuyoruz” şeklinde konuştu. Seçimlerde ayrımcılık ya da ihlal olup olmadığı sorusuna izleme heyeti adına yanıt veren Şerko Heme Emin, “Seçimlerde uluslar ya da partiler arasında herhangi bir ayrımcılık görmedik” dedi.

Kadın ve gençlik devrimi

Heyet üyesi HDP Milletvekili Nadir Yıldırım da “ Rojavayê Kurdistanê’den aldığımız tecrübeyi Kuzey Kürdistan’a taşıyacağız” dedi. Yıldırım, Rojava-Kuzey Suriye halklarının iradesini tanınması çağrısında bulundu. Heseke’yi gözlemleyen HPD Wan Milletvekili Bedia Özgökçe ise, gençlerin ve kadınların yoğun ilgisinin dikkat çektiğini belirtti: “Türkmen, Arap, Kürt, Süryani herkes büyük bir coşku ve enerji ile seçimlere katıldı. Burada özgür bir sistem böyle gelişti.” HDP MYK üyesi Fatma Gök ise, izlenimlerini şöyle aktardı: “İnsanları oldukça heyecanlı gördüm. Yeni bir toplum yaratılırken, buna katılım isteği çok önemli. Rojava devrimi kadın devrimi olduğu kadar, gençlik devrimi.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR