Yeni Kardak krizi girişimi

Post date:

Author:

Category:

Yunanistan ile Türkiye’yi 21 yıl önce savaşın eşiğine getiren Kardak’ta yeni kriz yaratılmaya çalışılıyor

Referandum yaklaşırken içeride ve dışarıda krizler çıkarıp ırkçı kesimlerin oyunu almaya çalışan iktidar, yeni bir Kardak krizi çıkarmak için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı Kardak’a gönderdi.

Bu girişim 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’den Yunanistan’a kaçan 8 askerin iade edilmesi talebinin reddedilmesi sebebiyle gerçekleşti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, pazar sabahı Bodrum’dan 3 hücumbot ve yanına çok sayıda üst düzey subayı alarak, 21 yıl önce (30 Ocak 1996) Yunanistan ile savaşın eşiğine gelinen krizin yıldönümünde Kardak Kayalıkları’na doğru hareket etti. Beklenmedik durumu farkeden Yunanistan botu, Hulusi Akar’ın Kardak’a girmesini önlemeye çalıştı. Gergin anlar yaşandı. Akar, karaya çıktıkdan sonra bindiği helikopterden sahil ve Kardak civarını bir süre de havadan kontrol ettikten sonra bölgeden ayrıldı. TSK’nin şovenizm dalgası yaratmak için sitesinde paylaştığı fotoğraflar ise dikkat çekti.

Ne olmuştu?

Kardak Krizi, 30 Ocak 1996’da Figen Akat isimli Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturması sonucu Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucu patlayan krizdir ve iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir. Yunanistan Ordusu, bir süre sonra doğudaki adacığa asker çıkarıp bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlandı. Dönemin başbakanı Tansu Çiller, “O bayrak inecek, o asker gidecek” diyerek TSK’nin savaşa hazır olduğunu belirtti ve 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk SAT ve SAS komandoları Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını diktiler. Daha sonra Bill Clinton’un telefonu ve Amerikan delegesi Richard Holbrooke ile NATO Genel Sekreteri Javier Solana girişimleriyle tansiyon düşürülmüş ve kriz öncesi duruma dönülmüştü.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR