Yerel meclisler seçiliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kuzey Suriye Federasyonu’nu oluşturan Hesekê, Qamişlo, Kobanê, Girê Spî, Efrîn ve Şehba kantonlarında yerel meclisler yarın seçiliyor.

Sandık merkezleri için son hazırlıklar yapılırken, Demokratik Ulus Dayanışması, Serêkaniyê kentinde bir etkinlik düzenledi. Ş. Bêrîvan Parkı önünde yüzlerce yurttaşın yanı sıra, Demokratik Ulus Dayanışması temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. Seçimleri takip etmek için davet edilen YNK, HDP, KDP, Goran Hareketi heyetleri ile Oy ve Ötesi, Türkiye’den bazı sivil toplum örgütlerinden oluşan heyetler, Kuzey Suriye’ye geçmek üzere Semelka Sınır Kapısı’na geldi. SYPG (Halkların Dayanışma ve Birlik Kurumu), Kuzey Suriye’de 1 Aralık’ta gerçekleştirilecek yerel meclis seçimlerinde Demokratik Ulus Listesi’ne destek açıklaması yaptı.

SYPG açıklamasında şunlar kaydedildi: “1 Aralık’ta gerçekleştireceğimiz kanton, nahiye ve belde meclis seçimleri ile Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nu inşa etmede ileri doğru bir adım daha atıyoruz. Rojava devrimiz Kürt, Arap, Süryani, Asuri, Ermeni, Çerkes ve Türkmen halklarının özgür ve demokratik zeminde bir arada yaşamasının, birlikte yönetmesinin koşullarını hazırladı. Halklardan, kadınlardan yana eşitlik ve özgürlük temelinde gelişen sistemimiz Kuzey Suriye halklarını da kucaklamış durumda. Artık devrimimiz kadınların önderliğinde Kuzey Suriye halklarının inşa ettiği, birlikte savunduğu bir devrimdir. 1 Aralık’ta Demokratik Ulus Listesi’ne vereceğimiz her oy aynı zamanda kadınların, halkların, gençlerin, eşitlik ve özgürlüğünün garantisi anlamına gelecektir. Kadınların büyük emeklerle elde ettiği hakların güvencesi anlamına gelecek ve kadın devrimimizin gelişmesine bir ivme katacaktır. Biz SYPG olarak sömürgeci, gerici tüm bölge devletlerinin kuşatmasına rağmen yedi yıldır ayakta tuttuğumuz devrimimizde, yeni bir aşama anlamına gelecek seçimlerde Demokratik Ulus Listesi’ni destekliyor, tüm halkımızı da Demokratik Ulus Listesi’ne oy vermeye çağırıyoruz.”

Bölgeler ve Kantonlar

Cizîre Federal Bölgesi: Hesekê Kantonu ile Qamişlo Kantonu.
Fırat Federal Bölgesi: Kobanê Kantonu ile Girê Spî Kantonu.
Efrîn Federal Bölgesi: Efrîn Kantonu ile Şehba Kantonu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR