‘Yetkisiz’ mahkeme 5 ayda HDP’li Konca’yı 3 kez tutukladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gaziantep Bölge İstinaf Mahkemesi’nin verdiği “yetkisizlik” kararını tanımayan Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın son 5 ay içerisinde 3’üncü kez tutuklanmasına karar vererek yeni bir hukuk skandalına imza attı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine “yakala-bırak, tekrar yakala” uygulaması, 13 Aralık 2016’da tutuklanan ve 3 Mayıs’ta çıkarıldığı Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Siirt Milletvekili Besime Konca’nın bir kez daha tutuklanması ile devam ediyor. Dokunulmazlıkların kaldırılması ardından 13 Aralık 2016’da gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen Konca, “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. Aynı gün içerisinde Diyarbakır Adliyesi’nde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in mahkemesini takip ederken yeniden gözaltına alındı. Diyarbakır Adliyesi’nden saatler önce “adli kontrol” şartı ile serbest bırakılan Konca, aynı mahkeme tarafından tutuklandı.

Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Mayıs’ta görülen davanın 4’üncü duruşmasında, iddia makamı esas hakkındaki mütalaasında, Konca hakkında “Örgüt üyeliği” suçlamasından açılan dava kapsamında cezalandırılamayacağını belirterek, “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla cezalandırılmasını talep ederek, tahliyesini istedi. Savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti oy birliği ile verdiği kararında Konca’nın tutuklulukta geçirdiği süre ve üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini göz önüne bulundurarak tahliyesine karar verdi.

İSTİNAF ‘YETKİSİZ’ KILDI AMA…

Konca, tahliye edilmesinden 5 gün sonra 8 Mayıs’ta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan itiraz üzerine davaya taraf olmayan Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına şerh koyan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) mahkemenin “yetkisiz” olduğunu ve Siirt Mahkemesi’nin yetkili olduğuna karar verdi.

MAHKEME 3’ÜNCÜ KEZ TUTUKLADI

Gaziantep İstinaf Mahkemesi’nin kararını göz önünde bulundurmayan Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Örgüt üyeliği” suçlamasından beraat eden ve “Örgüt propagandası” suçlamasından hakkında ceza talep edilen Konca hakkında, “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarından iki ayrı tutuklama kararı vererek, yeni bir hukuk skandalına imza attı. Hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle tutuklama kararı verilerek Batman M Tipi Cezaevi’ne götürülen Konca, 31 Mayıs’ta bir kez daha hakim karşısına çıkacak.

‘5 AY İÇİNDE 3’ÜNCÜ KEZ TUTUKLANIYORUM’

İtiraz edilmesi üzerine hakkında verilen tutuklama kararının yüzüne okunması için Batman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Konca, “Örgüt üyeliği” suçlaması ile görülen davanın savunma hakkında şunları söyledi:

“Hukuksuzluğun bu kadar açık işlendiği bir durum karşısında sözün bittiği yerdeyim. Hakim ve savcı aldığı hukuk eğitimi ile saygındır. Bununla toplumda itibar kazanır ancak ben beş ay içerisinde üçüncü kez tutuklanıyorum. Hukukçu olmadığımız halde hukuku hukukçuların karşısında bizim savunuyor olmamız ibret vericidir. Daha önceki ifadelerimde de bunları dile getirmiştim. Umarım adalet bir gün bu ülkede geçerli olacaktır. Uluslararası hukuk kuralları toplumun her kesimi için geçerli olacaktır. Biz daha önce hukuksuzluğu görmüş, yaşamıştık ancak şu andaki kadar bir hukuksuz görmemiştik. Ben halkın temsilcisi bir milletvekiliyim. Başka söyleyecek sözüm yoktur.”

‘BU ADALET SARAYLARINI KAPATIN’

Aynı mahkemece hakkında “Örgüt propagandası” suçlamasından verilen tutuklama kararının okunduğu sırada savunma hakkını kullanan Konca, şu ifadeleri kullandı:

“Bu adalet saraylarını kapatın. Eğer bu ülkenin hukukçuları bu ülkede hukuk içerisinde yaşamak istiyorsa, bu adalet saraylarını kapatın. Üstünüzdeki cübbeler hukukçu cübbesi ile adaletin gereğini yerine getirin. Hukuku işkence olarak kullanmak dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Hakkımda üçüncü kez tutuklama kararı veriliyor. İnsanlık adına bildiğimiz doğruları söylemeye devam edeceğiz ancak bu yaşananlar adına utanç vericidir.”

Özgür Paksoy – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR