Yıkılmış kente utanç broşürü

Post date:

Author:

Category:

Sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırıldığı Şirnex’e geri dönen halk, tamamen yıkılan kentte evlerini bulmakta zorlanırken, kontrol noktasında ise valilik tarafından ‘Modern ve yaşanabilir bir Şırnak inşa ediyoruz’ sloganıyla hazırlanan broşürler dağıtıldı

Sokağa çıkma yasağının kısmi kaldırıldığı Şirnex’e (Şırnak) dönen halk evlerini, sokaklarını ve anılarını bulamadı. 264 gün sonra Şirnex kent merkezine gelen halk, yıkılmış evlerinden izler aramak için molozlar arasında dolaştı. Sokaklarını, evlerini bulamayan Şirnexliler, yıkıntılar arasında geriye kalan eşya veya izlerden evlerinin yerini tespit etmeye çalıştı. Kente geri dönen halkın geçtiği kontrol noktasında ise valilik tarafından hazırlanan broşürler dağıtıldı.

Seçim vaatleri gibi!

Yasak boyunca yerle bir edilen kente dönen yurttaşların çoğu, evini bile bulamazken valilik tarafından dağıtılan broşürlerde ise yeni kent vaadi yer alıyor. “Modern ve yaşanabilir bir Şırnak inşa ediyoruz” sloganıyla yurttaşlara iş imkanının sağlanacağı belirtilen broşürlerde, seçim vaatlerini andıran şu vaatlere yer verildi: “Şehir merkezinde içme suyu, kanalizasyon, arıtma tesislerinin projelendirme çalışmaları tamamlanmış olup ihale aşamasındadır. Şehir merkezi cadde ve sokaklarında 105 kilometre BSK asfalt ihale çalışması tamamlanmış olup çalışmalar başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın her türlü sosyal, fiziksel ve Kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde cadde genişliklerinin 25 metre olacağı, yaşam tarzlarına uygun son derece modern konutlar inşa edeceğiz. Bir yıl içerisinde Şırnak merkezde, içinde işyerlerinin de olduğu 960 konut Gazi Caddesi’nde, 5 bin konut da farklı mahallelerde aynı konseptle inşa edilecektir.” Broşürlerde ayrıca Gazi Caddesi’nin model fotoğraflarına da yer verildi.

Dayanışma çağrısı

Kontrol noktasında kendilerine de broşür verildiğini söyleyen Yurttaşlardan Yusuf Güleş (65) “10 bin ev yıkıldı nasıl yeni ev yapacaklar? Bir okulu bile iki yıla kadar bitiremiyorlar. Bazı evlerin üzerine bir kurşun bile değmemişti ancak yıktılar. Ev yapma gibi bir niyetleri olsaydı bu sağlam evleri yıkmazlardı. Şehir planı kandırmacadan öte bir şey değildir. Bizim bunlara inanmamız lazım. Kürt halkı da devleti beklemeden birbiriyle dayanışma içinde yeniden bir şeyler yapabiliriz. Biz yardım talep ederken de kendi halkımızdan bekliyoruz” diye konuştu.

Sağlam evler yıkılıyor

Hasar görmemiş evlerin dahi yıkıldığını belirten Ahmet Yıldırım (37) ise, “Devletin halka hizmet etmek gibi bir derdi olsaydı gidip hasar görmemiş evleri yıkmazdı. Valilik halkı bu topraklardan göçertmek için önüne bir proje koydu şehri boşaltmaya çalıştı. Devletin tüm çabalarına rağmen halk kendi topraklarını bırakmadı. Devlet bize diyor ben size yeni konutlar yapacağım sonra da insanları borç ile kendine bağlayacak. Devlet diyor sana bir konut yapacağım ama senin toprağına, evine barkına her şeyine el koyacağım. Biz böyle şeylere inanmayacağız. Zaten amaç 1990’lardaki gibi bizim bu kentten çıkıp göç etmemizi istiyorlar. Biz kendimize inanıyoruz halkımız bu oyuna gelmeyecektir” ifadelerini kullandı. ŞIRNEX

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR