Yıkıntılar arasında kalan bahçeler ekiliyor

0
142

Yüksekova’da “yasak” sırasında yüzlerce evin yakılıp yıkıldığı Orman Mahallesi’nde, yeniden yaşamı inşa eden yurttaşlar, moloz yığınlarının arasında kalan bahçelerini temizleyip, tohum atıyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Orman Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, yıkıntılar arasında bahçelerini ekiyor. 13 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında yüzlerce evin yıkıldığı mahallede yeniden yaşamı inşa eden yurttaşlar, moloz yığınlarının arasında kalan bahçeyi temizlemekle işe koyuluyor.

ŞARKILAR EŞLİĞİNDE KÜREK ÇALIŞILIYOR

Çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde çalışan yurttaşlar, kürekle kazıdıkları toprağın bağrına domates, biber, salatalık, maydanoz ve marul gibi sebzelerin tohumunu bırakıyor. Kimi zaman eşeledikleri bahçede yaşananların izi ile karşılaşan yurttaşlar, artık yasak ve yıkımla gündeme gelmek istediklerini belirtiyor.

BU HALK NE YIKINTILAR GÖRDÜ AMA…

Yasak döneminde yıkılan 2 katlı evinden geriye sadece bahçesi kalan yurttaşlardan Abidin Ballı, “Bizim ilçemizi, evimizi, bahçemizi ve ağacımızı dahi yıktılar. Bizim yıkıntılara karşı sınavımız yeni değil daha önce de köylerimiz yakılıp yıkıldı. Bu halk ne yıkıntılar gördü ama hiç bir zaman geri adım atmadı. Yine de atmayacak bizim tarihimiz bunu gösteriyor” dedi. Yüksekovalıların toprağına aşık olduğunu ifade eden Ballı, bu yüzden inşaya topraktan başladıklarını söyledi.

Fethi Balaman – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here