Yıldırım ile İbadi Başika konusunda anlaştı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Irak Devlet Televizyonu, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelen Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Türk askerinin Başika’dan çekilmesi konusunda anlaştığını duyurmasının ardından Yıldırım ve İbadi basın açıklaması yapıyor

Bu sabah Bağdat ve Güney Kürdistan’da yetkililerle görüşmek için Irak’a giden Başbakan Binali Yıldırım’ım temaslarının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Irak Devlet Televizyonu, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin, Irak tarafının talebi olan Başika’daki Türk askerinin bölgeden çekilmesi konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Televizyon anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı. Irak hükümeti Türk askerinin bölgeden ayrılmasını uzun süredir talep ediyordu.

Yıldırım kararı doğruladı

Irak’a ziyarette bulunan Başbakan Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada İbadi’yi doğruladı. Irak’ın PKK’ye karşı açıklamalarını önemli ve memnuniyet verici bulan Yıldırım, Irak’ın toprak bütünlüğüne vurgu yaparak, “Irak’ın egemenliği bizim için çok önemlidir, egemenliğine zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir harekete rıza göstermeyiz, içinde olmayız. Irak’ın bütünlüğü de aynı şekilde bizim için önemlidir, bunun bilinmesini isteriz” dedi.

Yıldırım, Başika’daki Türk askeri varlığı konusunda da, “Bu konuyu konuştuk. Bu bir keyfiyet değil, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Görüyoruz ki DEAŞ’tan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe kat edilmektedir. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR