Yıldırım: Kürtlerin birliği ve ittifakı saldırıları boşa çıkartır

Post date:

Author:

Category:

Diyarbakır’da aralarında husumet bulunan Kılıç ve Tektekin aileleri HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün girişimleriyle barıştırıldı. Törende konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Kürt halkının birlik ve ittifak olması gerektiğini belirterek, “Kürtler bir ve beraber olursa tüm saldırılar boşa çıkacaktır” dedi.

HDP Diyarbakır İl Örgütü, bir buçuk sene önce Diyarbakır’da Kılıç ve Tektekin aileleri arasında başlayan husumeti düzenlediği tören ile sonlandırdı. Liluz Otel’de düzenlenen törene, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş ve Ziya Pir, HDP ve DBP il eşbaşkanları ve yöneticileri, Demokratik İslam Kongresi üyeleri, her iki ailenin fertlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

‘KÜRDE KARŞI SOYKIRIM SALDIRISIDIR’

Kuran- Kerim okunmasıyla başlayan merasimde konuşan HDP’li Erdoğmuş, tarihi ve birçok inanca ev sahipliği yapan Sur ilçesinde yaşayan 2 ailenin barıştırılmasının mazlum halklara müjde verdiğini ifade etti. En büyük sermaye değerinin barış olduğunu dile getiren Erdoğmuş, barış için daha da çok mücadele vererek büyüteceklerini kaydetti. Türk savaş uçaklarının Rojava ve Şengal’i bombalamasına değinen Erdoğmuş, “Bu saldırılar tamamıyla anti Kürt ve inkarı saldırılardır. Bu saldırıların ve operasyonların ne ülkeye ne de millete herhangi bir faydası yoktur. Kürtlere karşı her saldırı reva görülüyor” dedi.

‘BİRLİK ZULMÜ BOŞA ÇIKARACAKTIR’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise çok tarihi ve önemli bir süreçten geçtiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Yüz yıllardır Kürt halkı zulme ve saldırılara karşı eksiksiz bir mücadele vererek, başkaldırıyor. Kürt halkının saldırılara tahammülü kalmamıştır. Kürt halkı olarak zulme karşı hiçbir zaman boyun eğmemeliyiz. Kürtler 100 yıldır boyun eğmemiştir ve bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Önümüzde daha aydınlık günler bekliyor. Kürt halkı bugünden sonra saldırı ve zulme karşı birlik ve ittifak içerisinde olmalıdır. Kürtler bir ve beraber olursa tüm saldırılar ve zulüm politikası boşa çıkacaktır.”

Aileler adına konuşan Hacı İrfan Kılıç da kendi aralarında barışı sağlayan HDP’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim’in altında geçen aileler, el ele tutuşarak barıştırıldı. İkram edilen yemek ile merasim sona erdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR