Yine bir din öğretmeni vakası: Aranızda kimler Alevi?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara Beytepe Ortaokulu’nda Din öğretmenin çocuklara “Aranızda kimler Alevi” sorusunu yönelttiği iddialarını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu. Öğretmenin sorusu nedeniyle fişlenmekten korkan Alevi inançlı çocukların ve ailelerinin büyük rahatsızlık yaşadığını ifade eden Yılmaz, “Okullarda yaşanan benzer nitelikteki olaylar dikkate alındığında öğretmenlerin Alevi kimlikli öğrencilere yönelik bu davranışları planlı ve sistematik bir çalışmanın veya korku iklimi oluşturma anlayışının bir ürünü müdür?” sorusunu yöneltti.

“ÖĞRETMEN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ MIDIR?”  

Yılmaz konuyla ilgili soru önergesinde, Beytepe Ortaokulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni H.K.’nın derslerine girdiği 7 sınıf öğrencilerine namaz kılmayı anlatırken, “Aranızda kimler Alevi?” sorusunu yönelttiği iddialarının kendilerine ulaştığını vurguladı. Yılmaz, “Öğretmenin sorusu nedeniyle fişlenmekten korkan Alevi inançlı çocukların hiçbirisinin el kaldıramadığı, öğrencilerin durumu anlattığı ailelerinin de bu nedenle büyük rahatsızlık yaşadıkları ifade edilmiştir” dedi.
Beytepe Ortaokulu’nda yaşandığı iddia edilen olayla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaşan bir şikayet ya da bilginin olup olmadığını soran Yılmaz, “Bakanlığınıza konuyla ilgili ulaşan bir şikayet varsa ilgili öğretmen hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

“KORKU İKLİMİ Mİ OLUŞTURULMAK İSTENİYOR?”

Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilen bir şikayet yoksa ilgili öğretmen hakkında söz konusu iddiayla ilgili bir soruşturma başlatılmasının düşünülüp düşünülmediğini soran Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:
-“Eğer söz konusu öğretmen hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmayacaksa bunun gerekçesi nedir?

-Söz konusu öğretmen hangi gerekçeyle derste öğrencilere Alevi olup olmadıklarını sormuştur? Bakanlık olarak öğretmenin bu davranışını ders müfredatına uygun buluyor musunuz? Bu soruyla edinilecek bilginin eğitim ve öğretimde hangi amaçla kullanılması düşünülmektedir?

-Son yıllarda okullarda yaşanan benzer nitelikteki olaylar dikkate alındığında öğretmenlerin Alevi kimlikli öğrencilere yönelik bu davranışları planlı ve sistematik bir çalışmanın veya korku iklimi oluşturma anlayışının bir ürünü müdür?

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri derslerinde öğrencilerine din ve vicdan özgürlüğünü anlatmakta mıdır? Eğitim müfredatında buna yönelik bir başlık bulunmakta mıdır? Yoksa bu çerçevede bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?” (S.K)

EN SON EKLENENLER