YİNE İNCİRLİK ŞANTAJI!

Rusya ile ikinci bahar yaşayan Türkiye, İncirlik Üssü’nü ABD’ye karşı şantaj aracı olarak kullanmaya başladı. ABD’nin Bab operasyonuna destek vermediğini söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Işık, İncirlik’teki varlıklarını sorguladıklarını söyledi

ABD, NATO ve Avrupa Birliği’ne (AB) karşı Adana’daki İncirlik Üssü’nü devamlı olarak bir şantaj aracı olarak kullanan Türkiye, bu kartı yeniden devreye koydu. ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı koalisyonun Bab’ta kendilerine destek vermediğini iddia eden AKP hükümetinin iki bakanınından dün peş peşe İncirlik’in ABD’ye kapatılması şantajları geldi.

Halk adına tehdit!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, halkın kendilerine “ABD’yi İncirlik Üssü’nde niye tutuyorsunuz?” diye sorduğunu söyledi. Anadolu Ajansı’na konuşan Çavuşoğlu, İncirlik şantajını şu “naif” sözcüklerle dile getirdi: “Ama bir gerçek var şu anda, güven bunalımı. El Bab’da hava desteği göremedik. Halkımız ‘İncirlik Üssü’nde niye tutuyorsunuz?’ diye soruyor.”

‘Sorguluyoruz’

Çavuşoğlu’ndan birkaç saat sonra konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise “Koalisyonun El Bab operasyonunda TSK’ya destek vermemesi düşündürücü. Koalisyonun destek vermemesi, İncirlik Üssü’nü de sorgulatıyor” dedi. Müttefiklerden her şart ve koşulda özellikle hava desteği verilmesini beklediklerini söyleyen Işık, “Bu, kamuoyunda ciddi bir hayal kırıklığı oluşturuyor. Bu, tabii ki Türkiye içerisinde de İncirlik’in de sorgulanmasına sebep oluyor. Ancak bizim uzun dönemli bir ittifak ilişkimiz var, sorunlarımızı oturarak, konuşarak çözmek durumundayız” diye konuştu.

Şantaj aracı!

Türkiye’nin NATO’ya üye olmasından önce 1951 yılında inşaatına başlanan ve 1954 yılında tamamlanan İncirlik Üssü, Türkiye’nin cebinde sürekli bir şantaj kartı olarak duruyor. Körfez ve Irak savaşlarında şantaj olarak kullanılan İncirlik, 1998 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile tutuklanması sırasında da şantaj aracı olmuştu. Öte yandan son olarak Almanya ile yaşanan mülteci krizinde de Türkiye, Alman parlamenterlerin İncirlik’i ziyaret etmesini engellemek istemişti.

HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER