Yol özgürleştirildi, siviller kurtarıldı

Post date:

Author:

Category:

Array

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) savaşçıları, Rakka kent merkezinde stratejik bir yolu kontrol altına aldı. Yaşanan çatışmalarda 72 çete öldürüldü. Hişam Ebdilmelek Mahallesi’ne saldıran çetelerle savaşçılar arasında yaşanan yoğun çatışmaların ardından saldırılar püskürtüldü. Çatışmalarda 12 çete öldürüldü, mayınlı bir araç da imha edildi. 4 savaşçı hayatını kaybetti, 3’ü yaralandı.

Eski Rakka’da da ilerleyiş

Rakka’nın batısındaki El-Dariya Mahallesi’nde de 11 çete öldürüldü, çetelere ait 3 keşif uçağı düşürüldü, bir keşif uçağı ise ele geçirildi. Alanda yaşanan çatışmada bir savaşçı yaşamını yitirdi, 3 savaşçı da yaralandı. Retla Kasabası kuzeyinde yaşanan çatışmalarda 3 çete öldürüldü, 1 çete cesedi ile 2 kalaşnikof ve bir BKC, savaşçıların eline geçti. Kent merkezinde ilerleyen savaşçılar, tarihi camiye giden ve kentin ortasında yer alan Seyf Eldewle Yolu’nda da denetimi sağladı. Buradaki çatışmalarda 27 çete öldürüldü. Yine Rakka’nın güney doğusunda çetelere ait içerisinde 10 kişinin bulunduğu bir araç imha edilerek, saldırılar püskürtüldü.

Siviller kurtarıldı

Şehrin tarihi surlarını aşan QSD, YPG ve YPJ’li savaşçılar, şehir merkezinde ilerlerken, şehirde kalan siviller de çıkmaya başladı. QSD savaşçıları, 200’ü aşkın sivili kurtararak, güvenli alanlara geçirdi.

RAKKA/ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR