Yolda yürümek bile suç!

Post date:

Author:

Category:

KHK ile kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem Gazetesi dağıtımcısı Hakan Ergün ile 12’si tutuklu 14 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, Ergün’ün sosyal medya paylaşımları ve yolda yürümesi bile suç delili olarak değerlendirdi.

Adana’da 10 Ağustos’ta yapılan operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan ve aralarında KHK ile kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem Gazetesi dağıtımcısı Hakan Ergün ile 12’si tutuklu 14 kişi hakkında hazırlanan iddianame Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Suç işlemeye tahrik” ve “Suç ve suçluyu övmek” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 31 Ocak’ta görülecek.

FACEBOOK PAYLAŞIMDAN ‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, polis fezlekesinin kopyasının olduğu görüldü. İddia makamı, iddianamede Hakan Ergün adına açılan Facebook sayfasında polis tarafından öldürüldüğü iddia edilen Mahmut Can Çakır’la ilgili paylaşımlarla haber portalı ve müzik videolarının paylaşımı ise suç unsuru olarak değerlendirilip, Ergün hakkında suçlamada bulundu.

‘MOBESE ALTINDA YÜRÜMEK SUÇ’

Yine iddianamede Ergün’ün ikamet ettiği ve gazete dağıtımı yaptığı Seyhan İlçesine bağlı Barbaros Mahallesi’nde yapılan gece gösterilerine katıldığı ileri sürüldü. Ergün’ün evine gittiği cadde üzerinde yürümesi bile iddianamede suç delili olarak gösterildiği görüldü. Mobese kameralarından alınan ve karanlık bir fotoğrafta yüzü belli olmayan bir kişinin Ergün olduğu ileri sürülürken, gösteriye katılmamasına rağmen Ergün’e “Kanuna aykırı yürüyüş ve gösterilere katılma”, “Görevi yaptırmamak için direnmek”, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” ve ” Suç işlemeye tahrik. Suç ve suçluyu övmek” suçlamalarının yönetilmesi dikkat çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR