Yoleri: Erdoğan toplumu aptal yerine koyuyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “OHAL’den zarar gören kimse olmamıştır” sözleri ile toplumu “aptal” yerine koymaya çalıştığını belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, topluma bu kadar baskı uygulamasının iktidarın korkusunun ifadesi olduğunu söyledi.

OHAL’in ilanından bugüne kadar yaklaşık 135 bin kişi kamudan ihraç edildi. Gözaltına alınan yaklaşık 120 bin kişiden 60 bini tutuklandı. Yine 150’den fazla medya kuruluşu kapatılırken 160’tan fazla gazeteci tutuklandı ve binlercesi işsiz kaldı. OHAL ilan edildiğinden bu yana 45 kişi ise “şüpheli” bir şekilde öldürüldü. Bu verilere rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeni yasama yılı açılışında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  OHAL’i savunarak, “OHAL’den zarar gören kimse olmamıştır” dedi.
Hemen her gün mağduriyet yaşayan insanların kendilerine ulaştıklarını belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, insan hakları bu kadar yoğun ihlal edilirken hiç kimsenin mağdur olmadığını söylemenin sadece gerçeği gizlemek ve toplumu “aptal” yerine koymak olduğunu söyledi.
‘AYMAZ BİR YAKLAŞIM’
Hiç kimsenin aptal olmadığını ve herkesin her şeyin farkında olduğunu ifade eden Yoleri, “Cezaevinde sırf OHAL sonrası tutuklananların sayısı 60-70 bin civarında. Bunu herkes biliyor. Artık neredeyse her evden tutuklanan var. Neredeyse hiçbir meslek sahibi mesleğini gereğince yerine getiremiyor. Herkesi zapturapt altına alan bir iktidar anlayışı, bir Cumhurbaşkanı var” dedi. Kendisinden farklı bir şey isteyen herkesi işinden atmakla, öldürmekle, tutuklama ve işkence etmekle tehdit eden bir iktidar anlayışının var olduğunu dile getiren Yoleri, buna rağmen hiç kimsenin mağdur olmadığını söylemenin “aymaz, arsızca bir yaklaşım” olduğunu ve bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını söyledi.
‘KABATAŞ YALANI GİBİ’
İktidarların, demokrasi, insan hakları, eşitlik ve özgürlük bilincinin çok gelişmemiş toplumları yönettiklerinde yalan üzerinde ısrar ederek toplumun üzerinde etkili olabileceklerini sandıklarını aktaran Yoleri, Cumhurbaşkanı’nın “OHAL’den zarar gören kimse olmamıştır” sözlerinin de Gezi olayları zamanında ortaya atılan Kabataş yalanı gibi olduğunu belirtti. Erdoğan’ın toplumu yüz yıl önceki bir noktada sandığı için bu sözleri sarf ettiğini kaydeden Yoleri, bunun işledikleri suçların faturasını ödemekten kaçma çabası olduğunu söyledi.
‘İKTİDARIN KORKUSUNUN İFADESİDİR’
OHAL’in birden bire Türkiye’de uygulanmadığına dikkat çeken Yoleri, “Türkiye’de aslında o kadar çok insan hakları ihlali vardı ki bunlar dönem dönem azalıp artar gibi olsa da bizim neredeyse süreklilik gösteren bir insan hakları ihlali görmemiz mümkün. 7 Haziran 2015’e kadar ihlaller azalmıştı. İktidarın güç kaybettiği bu dönem, saldırganlığının da arttığı bir dönemdir. Operasyonlar, kentlerin yıkılması,  insanların öldürüldüğü operasyonlar da OHAL dalgasının yavaş yavaş yükselmesiydi” diye konuştu. OHAL ile taçlanan bir ihlaller silsilesinin olduğunu belirten Yoleri, eğer toplum hala kendisine sahip çıkmamaya devam ederse ve hala güçlü bir tepki vermemeye devam ederse çok daha ağırlaşarak geleceğini söyledi. İktidarın zulüm ve baskı kullanmasının iki nedeni olduğunu dile getiren Yoleri, “Ya toplumu daha çok korkutarak sindirmeye çalışıyor ya da iktidarın korkusunun ifadesidir bu kadar zulüm ve baskı” dedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR