YSK’ye tepkiler dinmiyor: Hayır daha bitmedi

Post date:

Author:

Category:

Referandumda mühürsüz oy pusulalarının kullanılması ve bu oyların geçerli sayılması tepkiye yol açmıştı. YSK’nin bu kararı dört gündür birçok merkezde protesto ediliyor. Söz konusu protestolara bugün de binlerce kişi katıldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) şaibe iddialarını beraberinde getiren referandum kararı dört gündür aralıksız protesto ediliyor. Bugün de söz konusu karara birçok noktada tepkiler devam etti.

MERSİN

“Mersin Birlikte Hayır Diyor İnisiyatifi” referandumun şaibeli sonuçlarını protesto etti. Özgür Çocuk Parkında bir araya gelen yüzlerce kişi ellerinde “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Hayır kazandı mücadeleye devam” dövizleri taşıdı.

Yapılan konuşmalarda referandum sonuçlarının şaibeli olduğu ve referandumun iptal edilmesi gerektiği vurgulandı. CHP Gençlik Kolları Başkanı Ethem Güzel yaptığı konuşmada halk oylamasının sonucunun “Hayır” çıkmasına rağmen hileli bir şekilde “Evet” sonucunun açıklandığının açık olduğunu ifade etti. Halkın nazarında kabul görmeyen bir sonucun çıkmasında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) hileli kararının olduğunu belirten Güzel, oylamanın iptal edilmemesi durumunda daha geniş kitlelerin sokağa çıkacağını vurguladı. Ardından diğer kurum temsilcilerinin de yaptığı konuşmalarla kitle eylemine son verdi.

‘HAYIR DAHA BİTMEDİ’

Tarsus’ta da Yarenlik Alanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi referandumun şaibeli sonuçlarını protesto etti. Yapılan protestoda “Hayır biz kazandık” ve “Hayır daha bitmedi” pankartları açıldı.

ADANA

Adana’da ise halk, seçimlerin iptal edilmesi için Baraj Yolu Gençlik Meydanı’nda bir araya gelerek, protesto eylemi düzenledi. YSK’in seçimlere müdahalesini yurttaşlar, “Hayır Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Adana Hayırına Sahip Çık” ve “Hırsız, Yandaş YSK” sloganları ile tepkilerini dile getirdi. Grup Hareket Halinde isimli müzik grubunun müzikleri ile eğlenen yurttaşlar referandumun iptal edilmesini istedi.

ANTALYA

Antalya Gençliği Hayır Diyor İnisiyatifi’nin çağrısı üzerine Atalos Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, referandumun şaibeli sonuçlarını protesto etti. Eylemde, “Hayır Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” ve “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı.

Eylemde konuşan Halkevleri MYK üyesi Kutay Meriç, “2 buçuk milyon mühürsüz oyu da Yüksek Seçim Kurulu kararıyla yasal ilan ettiler geçerli ilan ettiler. Kendilerini bir puan farkla ‘Evet’i kazandı ilan ettiler” dedi. En çok mühür hırsızlığının Kürt kentlerinden yapıldığını vurgulayan Meriç “Bir takım haritalar yayınlandı. En çok mühür hırsızlığı nerede yapılmış. Kürt kentlerinde. Güneydoğu’da. Yayınlanan videolarda açık şekilde kullanılan ‘Evet’ oyları nereden? Biri Muş’tan, biri Urfa’dan. Yani tezgah oraya kurulmuş, bizim sandıkta kazandığımızı hileyle hurdayla hırsızlıkla kaybettiremezler” şeklinde konuştu.

Demokratik mücadeleye sahip çıkacaklarını söyleyen Meriç, “Hayır”ı sonuna kadar savunacaklarını belirtti. Yapılan açıklama ardından yürüyüşe geçen kitle bir süre sonra polis tarafından engellenirken, kitle halay çekip etkinliklerine son verdi.

İZMİR

İzmir’de Halkevleri’nin çağrısı ile Çiğli Gültepe, Güzeltepe ve Çınar Tepe Mahalleri ile Karabağlar Uğur Mumcu parkında bir araya gelen yüzlerce kişi şaibeli referandum sonuçlarını protesto etti. “Hayır biz kazandık”, “Hırsız katili Erdoğan” ve “Bu halk sana boyun eğmez” sloganlarının atıldığı eylemde sembolik seçim sandığı kuruldu. Eyleme çevrede oturan yurttaşlar tencere tava çalarak destek verirken, buralarda yapılan forumlar ile seçim sonucu değerlendirildi.

DENİZLİ

Denizli Candoğan Parkı’nda toplanan yüzlerce yurttaş seçim sonuçlarını protesto etti. “YSK halka hesap verecek Hayır daha bitmedi” pankartının açıldığı eylemde “Yüzsüz yandaş YSK”, “Attan düştüğünü görmesek Üsküdar’ı geçtiğine inanacağız” dövizleri taşındı. “Hırsız AKP işbirlikçi YSK”, “Her yer Hayır her yer direniş” sloganlarının atıldığı eylemde alkış ve ıslıklarla seçim sonuçları protesto edildi.

Referandumda toplumun tüm kesimlerinin sandık başına giderek “Hayır”a sahip çıktığını belirten Burak Yılmaz, AKP ve yandaşlarının seçime hile karıştırdığını söyledi. Bugün yürütülen mücadelenin sadece “Hayır” diyenlerin değil, bütün demokrasi mücadelesine inananların olduğunu vurgulayan Yılmaz, “YSK’ya kalmadık. “Hayır”ımıza halkla birlikte sahip çıkacağız” dedi.

MUĞLA

Muğla Başka Gelecek Hareketi, seçimleri protesto etmek amacıyla 2’nci buluşmasını Muğla merkezde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan yüzlerce yurttaş ile gerçekleştirdi. Sol sosyalist kesimler ile yüzlerce yurttaşın destek verdiği eylemde “Boyun eğme hırsıza Hayır de”, “Sandığı bekledik YSK’yi çalmışlar” dövizleri taşındı. Sembolik olarak oluşturulan seçim sandığı YSK’nin kabul ettiği mühürsüz oylara tepki amaçlı hazırlanan mühürsüz zarflarla açık oylama yapıldı. Oylamanın ardından gençlerin oluşturduğu forum ile seçimde yaşanan ihlaller tartışıldı. Forumun ardından gençler alkış ve halaylarla YSK’yı protesto etti.

ANKARA

Ankara’da Tuzluçayır eski muhtarlık önünde bir ayaya gelen onlarca yurttaş, sokakları gezerek, oylarına sahip çıkmak için sokağa çıkma çağrısı yaptı. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankartını açan kitle, ellerinde tencere ve tava ile ses çıkararak “Hayır bitmedi mücadele sürüyor, “Hırsız katil Erdoğan” sloganları attı. Yürüyüş esnasında pencerelerden insanlarda eyleme destek verdi. Yürüyüşün bitiş yeri olan Tuzluçayır Meydanı’nda kısa bir konuşma yapan Aysun Gençtanır, “Katliam düzenine karşı umudu özgürleşmeye söz vermiştir. ‘Hayır’ımıza sahip çıkıyoruz. Biz kadınlarız, halkız ve milyonlarız. Dalga dalga büyüyecek direnişimiz. Biz bitti demeden bitmeyecek” diye konuştu.

‘MEMLEKETTE HIRSIZ VAR’

Kuğulu Park’ta yüzlerce kişi referandumun iptal edilmesini istedi. “Seçim sonuçları hiledir ‘Hayır kazandı” pankartı açan yurttaşlar, ellerinde trampetleri, ıslıkları ile ses çıkartma eylemi gerçekleştirdi. “Hırsız, yandaş YSK”,“Bu memlekette hırsız var” sloganları atıldı. Eylem parkta şüpheli bir çanta bulunması üzerine son verildi.

‘BU MEMLEKET BİZİM HIRSIZA BIRAKMAYIZ’

Mamak Şahintepe Mahallesi’nde düzenlenen referandumu protesto eyleminde 40 kişi ile başlayan eyleme yürüyüş esnasında onlarca insan katıldı. ‘Hayır’ yazısı pankartı ile Ege Lisesi önünden, Tekmezar parkına yürüyen kitle ‘Bu memleket bizim hırsıza bırakmayız”, “Hırsız katil AKP’ sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Ellerinde tencere, tava ile ses çıkartan kitleye yoldan geçen araçlar korna sesleri ile destek verdi. Yürüyüş Tekmezar Parkı’nda sloganlar atıldıktan sonra sona erdi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de de İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarın’da Hayır Platformu’nun çağrısı ile biraya gelen onlarca kişi, “Hayır biz kazandık” pankartı açtı. Sık sık “Hayır Biz kazandık” sloganı atan kitle YSK’nın istifa etmesini istedi. Platform adına açıklamayı Erdal Akyazı yaptı. Akyazı, “Bu referandum sürecinde yaşananlar tarihe not olarak düşülecektir. Cevaplanması gereken birçok soru olup, bu sorular cevap buluncaya kadar gayri resmi olarak açıklanan sonuçlar bizim gözümüzde geçersizdir. ‘Hayır’ vicdanlarda kazanmıştır. Bizler iptal edilmesini, seçimin tekrarını istiyoruz. Dahası TBMM bu referandum kararını geri çekmelidir” dedi.

İSTANBUL

İstanbul’da Bakırköy, Sarıyer, Beylikdüzü, Kadıköy, Çağlayan, Beşiktaş, Esenyurt, Sancaktepe, Maltepe, Ataşehir, Bağcılar ve Avcılar’da protesto eylemleri bugün de devam etti.

GENÇ, YAŞLI, KADIN HERKES SOKAKTA

Bağcılar Yeni Mahalle’de bulunan yürüyüş yolu başında bir araya gelen yüzlerce kişi “Hayır biz kazandık” pankartı açarak yürüyüş yolunun sonuna kadar yürüdü. Aralarında gencinden yaşlısına, kadınından, çocuğuna yüzlerce kişinin bulunduğu yürüyüşte yoğun güvenlik önlemlerinin alınması ise dikkat çekti. Kitle yürüyüş boyunca ıslık ve alkışlarla “Hırsız AKP işbirlikçi YSK”, “Biz bitti demeden bu seçim bitmez” ,”Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” ve “Bağcılar uyuma oyuna sahip çık” sloganları attı. Beyaz tülbentleri ile tencere tavalarıyla yürüyüşe katılan kadınlara, çevredeki yurttaşlar da alkış ve ses çıkararak destek verdi. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sloganlarla son buldu.

BAKIRKÖY’DE DE “HAYIR” SESİ YÜKSELDİ

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “Hayır kazandık” pankartı ile binlerce yurttaş sokak sokak “Hırsız var” diyerek yürüdü. Bakırköy Meydanı’nda başlayan yürüyüş Bakırköy Zuraat Baba ardından Salı Pazarı Caddesi ve Ataköy’ye kadar devam etti. Yürüyüş boyunca ellerindeki tencere tavaya vurarak ses çıkaran kitle “Hırsız yandaş YSK”, sloganı attı. Yürüyüş boyunca referandumda “Hayır” oylarının birinci geldiği iller sayılarak “Hayır” denildi. Eylemde yarın akşam yine aynı yerde buluşma çağrısı yapıldı.

BEŞİKTAŞ’TA BİNLER SOKAKTAYDI

Beşiktaş Kartal Meydanı’nda bir araya gelen binlerce yurttaş “Hayır kazandık” pankartı açarak, “Seni başkan yaptırmayacağız” ve “Hırsız var” sloganları attı. Burada konuşan Beşiktaş Hayır Meclisi Üyesi Yusuf Alp, Beşiktaş, İstanbul ve tüm ülkenin başkanlık dayatmasına “Hayır” dediklerini söyledi. Tüm ülkenin kadın katliamlarına, doğa katliamına “Hayır” dediğini belirten Alp, “Hayır’ dedik ve kazandık. Beşiktaş kazandı. Ülkemiz kazandı. Hırsızların ve yandaşların yalanlarını reddediyoruz. Yüksek Seçim Krulu değil, yalancı seçim kuruludur. YSK halktan özür dileyip istifa etmelidir. Herkesi ‘Hayır’ına sahip çıkmaya, mecliste ‘Hayır’ diyenlerle kol kola girmeye çağırıyoruz” dedi.
Konuşmanın ardından kitle Beşiktaş Kartal Meydan’ından yürüyüşe başlayan kitle Abbasağa Parkı’ndan geçerek yürüyüşe başladıkları yere geri döndü.

KARTAL “HAYIR” İÇİN YÜRÜDÜ

Kartal’da da sokağa çıkan binlerce kişi “Hayır” oylarına sahip çıkmak için yürüyüş düzenledi. Toprak Yol Parrk’ında bir araya gelen kitle “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor” pankartını taşıyan Kartal sokaklarını dolaşarak Kartal Meydanı’na geldi. “Faşist devlet hesap verecek”, “Susma haykır başkanlığa hayır” ve ” Hırsız katil Erdoğan” sloganları attı. Ellerinde çanak çömlekler ile “Hayır”larını savunan yurttaşlar, halkı oylarına sahip çıkmaya çağırdı. Yürüyüş yapan binlere camlarından, balkonlarından bakan yurttaşlar tencere tava çalarak destek oldu. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüşün ardından Kartal Meydan’a ulaşan kitle atılan sloganlarla eylemi sonlandırdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR