Yüksekdağ 242 gün sonra hakim karşısına çıkıyor: Cumhuriyet Başsavcısı duruşma savcısı oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu dosyada 242 gün sonra hakim karşısına çıkıyor. Engellemelere rağmen dosya avukatları hariç, 1017 avukatın üstlenmek istediği duruşmaya Ankara Cumhuriyet Başsavcısı duruşma savcısı olarak katılacak.

Yargıtay kararıyla vekilliği ve parti üyeliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 242 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Yüksekdağ, HDP’nin “4 Kasım darbesi” olarak adlandırdığı gece, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Ankara’daki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış ve aynı gün tutuklanmıştı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşma için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 300 kişilik salonu kullanılacak.

83 YILLA YARGILANIYOR

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Yüksekdağ hakkında “Örgüt üyesi olmak”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “Suç işlemeye tahrik” iddialarıyla 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Ancak mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyanı Ankara’ya göndermişti.

Ardından Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Figen Yüksekdağ hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Duruşmanın ilki bugün saat 14.00’de görülecek.

1017 AVUKAT VEKALET VERDİ

Yine edinilen bilgilere göre Yüksekdağ’ın çok sayıda dava dosyası avukatının yanı sıra 1017 avukat, Yüksekdağ’ı savunmak için vekalet verdi. Avukatların bir bölümünün duruşmaya katılması bekleniyor.

ADLİYE ÖNÜNE KİTLESEL ÇIKARMA

Kadın kurumları, HDP ve HDK’nin katılım çağrısı yaptığı Yüksekdağ duruşması için çeşitli illerden Ankara’ya gelmek isteyen çok sayıda kişi ve avukat, engellemelere maruz kaldı. Kimi araçlar polisler tarafından traften çekildi ve partililerin Ankara’ya gelmesi engellenmek istendi. Ancak çok sayıda HDP’liler araçları bağlanmasına rağmen, Eş Başkanlarının duruşmasına katılmak için Ankara’ya gelmeyi başardı.

DURUŞMA İÇİN GELEN HEYETLER

Öte yandan, Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, İtalya başka olmak Avrupa üyesi ülkelerden 23 kişilik parlamenter ve hukukçulardan oluşan grup da Yüksekdağ’ın duruşmasını takip etmek amacıyla Ankara’ya geldi.

Duruşmaya katılacak heyette yer alanların isimler şöyle:

“Hakan Taş – Almanya Sol Parti (Die Linke) Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili
Giacomo Filibeck – Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Genel Sekreter Yardımcısı
Evin İncir – Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Temsilcisi
Thomas Schmidt – Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Hukukçular Derneği Genel Sekreteri
Ilias Panchard – Ekolojist aktivist
Isabelle de Almeida – Fransa Komünist Partisi Ulusal Konsey Başkanı
Meline Le Gourrierec – Fransa Komünist Partisi Temsilcisi
Jean-Christophe Sellin – Fransa Sol Parti / Avrupa Sol Parti Temsilcisi
Corinne Morel Darleux – Fransa Sol Parti / Avrupa Sol Parti Temsilcisi
M. Ali Çelebi – Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Temsilcisi
Sultan Şahin – Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Alevi Kadınlar Birliği Temsilcisi
İbrahim Doğuş – İşçi Partisi’nden (Birleşik Krallık) Herringey Belediye Meclis Üyesi
Arnljot Ask – Norveç Kürt Halkı ile Dayanışma Derneği Temsilcisi
Maria Hessen Jacobsen – Norveç Hukukçular Derneği Temsilcisi
Gülay Tolu – Sosyalist Kadınlar Birliği Temsilcisi.”

ADLİYE ÖNÜNDE YOĞUN ÖNLEM

Adliye çevresinde yoğun tedbirler alınırken, duruşmada da sürpriz bir gelişme yaşandı. Avukatların verdiği bilgiye göre, hukuk işleyişinde pek görülmeyen bir uygulama olarak Yüksekdağ’ın duruşmasına Ankara Cumhuriyet Başsavcısı doğrudan duruşma savcısı olarak katılacak. Verilecek olan karara ilişkin üst mahkemeye yönelik yapılacak itirazın önünün kesilmesinin istendiğini düşünen avukatlar duruma, “O zaman AYM’den, Yargıtay’dan da birer hakim getirip yargılamayı yaptırıp bitirsinler” sözleriyle tepki gösterdi.

ADLİYE GİRİŞLERE ENGEL

Öte yandan polis Adliye girişlerini tek kapıya indirdi. Adliye önünde kurulan polis noktasında ise polise resmi evrak göstermeyen kimse adliyeye alınmıyor.

AYM ÖNÜNDE ENGEL

Ayrıca HDP’li vekiller her hafta yaptıkları Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklamasını, bu hafta Figen Yüksekdağ’ın duruşması öncesi saat 11.00’de düzenlemek istedi. HDP’lilerin basın açıklamasına katılmak isteyen Figen Yüksekdağ’ın avukatları, AYM önüne 150 metre kala engellendi. Avukatlar, polislerin AYM önüne gitmelerine engel olamayacağı kendilerinin hukukçuluktan gelen en doğal hakları olduğunu belirterek tepki gösterdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR