Yüksekdağ: Bugün yaşanan siyasi bir taarruzdur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İlk kez hâkim karşısında savunma yapan HDP’nin eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ, bugünkü yargılamaların siyasi anlamda da tarihsel anlamda da yargılama olmadığını belirterek, “Bugün yaşanan siyasi bir taarruzdur” dedi.

242 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıkan Figen Yüksekdağ, savunma yaptı. Yüksekdağ, savunmasına duruşma salonundakileri selamlayarak, başladı.

Yüksekdağ’ın savunması şu şekilde:

“Bütün engelleri zorlukları aşıp buraya gelen başta kadınlar, olmak üzere tüm katılımcıları, avukatlarımızı selamlıyorum. Zorlu engelleri aşarak buraya geldiler. Buraya gelmeyi başaramayanları da selamlamak istiyorum. Kimisi Diyarbakır, kimisi Adana dışında tutuldu. Buraya gelemeyen avukatlarım bile var otobüsleri bağlandı fiilen gözaltına alındılar.

BUGÜN YAŞANAN SİYASİ BİR TAARRUZDUR

Bugünkü yargılamaların siyasi anlamda da tarihsel anlamda da yargılama olmadığını net biçimde görürüz. Yaşanan siyasi bir taarruzdur. Bana, şahsıma, temsil ettiğim partiye dönük bir taarruz bir hücum vardır. Türkiye’de adalet mekanizmasından söz edemediğimiz için rutin bir yargı mekanizmasından da söz edemiyoruz. Elbette Türkiye’de hiçbir zaman yargı sorunsuz gitmedi. Bizler de siyasi olarak eleştirdik ve eleştirdiklerimizi çözüm gücüne dönüştürmek için gittik yasamada mücadele vermeye başladık. Yasama organında Türkiye’nin hukuk devleti haline dönüşmesi için çalışmamız, emek vermemiz baltalandı.

İKTİDAR BUGÜN BİLE MAHKEMEYE MÜDAHALE ETTİ

Türkiye’de bu faciayı sadece ben yaşamıyorum. Ülke sınırları içinde soluk alana çabalayan her bir yurttaş yaşıyor. Bu, acılar onlara yaşatılıyor. Buraya girmeyi başaramayan ciddi müdahalelerle karşılaşan arkadaşlarım var. Doğal hakkını, açık yargılama hakkını kullanmak isteyen arkadaşlarım, seçmenlerimiz var. Biraz önce gözlerimizin önünde iktidar mahkemeye müdahale etti ve buraya giren yabancı heyeti dışarı çıkardı. Saklama gereği duyulmuyor. Her gün demokratik siyasetin zemini zaten dinamitlendi. Bağımsız yargı tavrının zemininin dinamitlenmesi için de her gün elinden geleni yapıyor.

VALİLİK MAHKEMEDEN KİMSE HABERDAR OLMASIN DİYE ÇALIŞIYOR

Bugün Ankara Valiliği, bu mahkemeye çalışıyor. Ne kadar büyük görev aşkı mümkünse burada Yüksekdağ’ın yargılandığından kimsenin haberi olmasın. Biraz önce gözümün önünde oldu. Adalet Bakanlığı kararıyla ne demek Adalet bakanı bu hakkı nereden buluyor kendinde. Ben Almanya’ya gittim Yargılanan Türklerin duruşmana katıldım. Bu siyasi iktidar kendisini bu ülkeyi rezil etmeye vakfetmiş. Rezilliklerine bir rezillik daha eklediler.

Hukuktan bahsediyorlar. Hukuki savunmalar yapıyor değerli avukatlarım ama bu sürecin benim yargılanmamın bizim yargılanmamızın hukukla hiçbir alakası olmadığını herkes biliyor. Herkesin bildiği, kiminin izlediği kiminin mağduru kiminin müsebbibi olduğu bir süreç yaşıyoruz.

MAHKEME SALONLARIYLA İLK DEFA KARŞILAŞMIYORUM

Bizler bu sürece mahkum değiliz. Ben mahkeme salonlarıyla ilk defa karşı karşıya gelmiyorum. Ben ensesi kalınlarla ilk defa karşılaşmıyorum Ben bu ülkede bir kadın olarak hep mücadele ettim ve zulmün her türlüsünü gördüm daha fazlasını da görebilirim, sorun değil. 100 yıl ceza isteniyor. Emin olun birkaç ömrüm daha olsa aynı şeyleri yeniden yaparım yeter ki bir asra değecek bir davamız olsun. Bizim bir asra değecek davamız var o da barıştır.

HDP OLARAK KAYNAYAN SÜREÇTEN ÇIKIŞ PROJESİ ÖNERDİK

Türkiye çok acı, zulüm gördü ve artık çıkış istiyor. Ne zamana kadar bu iktidar konuşanı zorla bastırarak, hukuku devre dışı bırakarak yönetmeye devam edecek. Etrafımız kaynıyor. Etrafımız ateş çemberi. Kendilerini dokunulmazlık zırhıyla kuşatılmış ilahi bir varlık olarak mı görüyorlar. Biz HDP olarak Türkiye için bir çıkış projesi önerdik. Bakın dedik; dengeler değişiyor etrafımız ateş çemberine dönmüş zaten Türkiye’nin çözmediği kendi içinde önemli sorunlar var. En temel çıkış siyasi çözümdür. Başlatanlar da onlar bitirenler de onlar muhatap olanları yargılayanlar da onlar. Bu kadar büyük bir tutarsızlık olabilir mi?

İKTİDAR BARIŞTAN EKMEK ÇIKMAYACAĞI İÇİN SÜRECİ BOZDU

Ama Türkiye’yi yöneten siyasi iktidar bu işi böyle yürütebileceğini düşünüyor. Bu kabul edilebilir mi? Birilerinin buna dur demesi gerekiyordu. HDP, işte tarihsel olarak böyle bir rolle siyaset sahnesine çıktı. Türkiye’de çözümün demokratik yaşamın partisi olmak. O süreçte görüşmeler diyaloglar devam ederken çatışmaları durduğu ölümlerin yaşanmadığı yaklaşık 2 buçuk yıl geçirdik. Bu 2 yıl HDP, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 13 oy alınca geri dönülemez ve hala dönemeyeceğimiz biçimde bozuldu. Çünkü siyasi iktidar barıştan demokrasiden kendisine ekmek çıkmayacağını gördü.

SAYIYIZ ÖLÜM GİRİŞİMİYLE KARŞI KARŞIYA KALDIM

7 Haziran’dan sonra ortalık kan deryasına döndü ve iktidar sahipleri gözümüzün içine baka baka ‘400 vekil verseydiniz bunlar olmazdı’ dedi. Biz o zaman bu mahkeme salonlarına geleceğimizi biliyorduk. Daha fazlasını da biliyorduk ya, Allah’ın sevgili kuluyumdur, bana biraz daha yaşa demiştir. O nedenle buradayım. Sayısız ölüm tehditleriyle, taammüden ölüm girişimleriyle karşı karşıya kaldık. Selahattin Demirtaş da aynı şekilde. Biz o tarihten itibaren bu ülkede barışın kazanabileceği tavrımızın saldırıya uğrayacağını biliyorduk.”

Yüksekdağ’ın savunması devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR