Yüksekdağ’dan Sur mektubu: Tarihi korumak hepimizin görevidir

0
195

Tutuklu HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Sur’un yıkımına karşı bir mektup kaleme alarak, “Tutsak siyasetçiler olarak yüreğimizle Sur halkının yanındayız. Yıkıma karşı tarihi korumak hepimizin görevidir” mesajı gönderdi.

Milletvekilliği ve parti üyeliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Sur’un yıkımının durdurulması talebiyle başlatılan kampanya için gönderdiği mektupla destek verdi. Yüksekdağ, Sur’da ve tüm yurtta tarihini, kültürünü ve yaşam alanlarını savunan halkı selamladı. Yüksekdağ’ın mesajı şöyle:

“Bin yıllar boyunca nice kuşatma, yıkım ve gasp etme saldırısının çemberinden geçmiş Sur, bugün de yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Halen ölümün, ablukanın, yıkımın sonuçları ortada dururken, zulüm ve yağma siyaseti, yeni bir şiddet ve yok etme planının peşinde. Bu planın amacı çok açık: Tarihiyle, toplumuyla, kültürüyle baş eğdiremedikleri, devşirip kişiliksizleştiremedikleri Sur halkını yurdundan zorla koparmak, kendi topraklarında sürgün hale getirmek ve Sur’da soluk alan tarihsel varlığı nefessiz bırakmak istiyorlar. Ama karşılarında parayla satın alınamayacak, gasp ve yağmaya teslim olmayacak güçlü bir insanlık değeri var.

TARİHİ DEĞERDİR

Sur, başta Kürt halkı olmak üzere bütün Mezopotamya, Türkiye halklarının yaşayan tarihsel değeridir. Savaşla tamamen yıkıp yok edemedikleri Sur’u bu kez ekonomik, sosyal yıkım makinalarıyla yok etmeye girişenler bilmeli ki, Sur’da tarihi yaşam yıkılırsa onlar da yıkılır. Büyük kültür mirası olarak Sur, direnen toplumsal hafıza ve direnen halk demektir. Bu gerçeğe saygı duymayanlar kendilerinden önceki zalim muktedirler gibi gerçeğin gölgesinde kalmaya mahkumdur.

YÜREĞİMİZLE SUR’UN YANINDAYIZ

Bugün Sur’a dönük geliştirilen aklın ve vicdanın kabul etmeyeceği yıkım saldırıları karşısında durmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Türkiye’nin dört bir yanından yaşama, tarihe, kültüre ve insana sahip çıkmak için geliştirilen her duyarlı tutum çok önemli ve değerlidir. Bu nedenle bütün Türkiye halklarını Sur’a ve Sur’un Yıkımına Hayır Platformu’na destek vermeye çağırıyorum. O kadim surlar, sokaklar ve yurtsuzlaştırılmaya direnen kadınlar, çocuklar bir kez daha abluka ve yıkım karşısında dayanaksız bırakılmamalı. Güçlü insanlık dayanışmasıyla Sur’u yaşatabiliriz. Sesimizle, eylemimizle, imzamızla Sur’da yaşam ve insanlık için omuz omuza verelim. Biz tutsak siyasetçiler olarak yüreğimizle, direncimizle halkımızın yanındayız. Yıkıma izin vermeyelim, halklarımızın yeniden kurucu iradesi ve dayanışmasını büyütelim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here