Yüksek’e verilen cezanın gerekçesi açıklandı

Post date:

Author:

Category:

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’e parti faaliyetleri nedeniyle verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Yüksek’in “siyasi faaliyet görüntüsü altında örgüt adına iş ve eylemlerde bulunduğu” ileri sürüldü.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’e partisinin siyasi faaliyetleri kapsamında katıldığı basın açıklamaları, yürüyüş ve basına verdiği demeçler nedeniyle “örgüt üyesi olma” iddiasıyla verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yazılan 102 sayfalık gerekçeli kararda, Yüksek’in DBP Eş Genel Başkanı olduğu hatırlatılarak, PKK ve KCK üst düzey yöneticilerinin bölgede yaşayan halk tabanına ulaşması için basın ve yayın yoluyla sistematik bir şekilde “örgüt propagandası” yaptığı çağrıların, Yüksek’in basın ve yayın yoluyla yaptığı çağrılarla “bire bir örtüştüğü” savunuldu. Yüksek’in yaptığı konuşmalarda PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK üyelerini överek sahiplendiği ileri sürülen kararda, Yüksek’in PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı Türkiye, İran, Irak ve Suriye’de kurulacak “Kürdistan Devleti”nin başkanı olarak gördüğü iddia edildi.

‘ASKER VE POLİSİN SİVİL ÖLDÜRDÜĞÜ ASILSIZ İDDİADIR’

Kararda, Yüksek’in il, ilçe yönetimlerinin ve belediyelerin bölge halkının sorunlarıyla daha aktif olarak ilgilenmesi ve sorunlarının çözüme ulaşması gerektiği şeklinde açıklamalarla “direniş” ve ” Özerklik” çağrılarında bulunduğu ileri sürülen kararda, Yüksek’in belirttiği, “Demokratik Özerklik” talebinin, demokratik hakların geliştirilmesine yönelik politik taleplerden ibaret olmadığı, talebin sahibinin bölgede yaşayan yurttaşların ya da bölgede siyaset yapan partiler değil, talebin sahibinin bizzat PKK ve KCK olduğu savunuldu. DBP’nin tüzüğünde yer alan “Demokratik özerklik” için kararda, talebin, “Birleşik Bağımsız Kürdistan” kurma hedefine yönelik stratejinin temel dayanağı olduğu savunuldu. Kararda, Yüksek’in özyönetim ilan edilen alanlarda yapılan operasyonlarda asker ve polisin sivilleri katlettiği şeklinde “asılsız” iddialarda bulunduğu, operasyonlar sırasında yaşamını yitiren ve yakalanan örgüt üyelerini sahiplendiğini, basın ve yayını kullanarak halkı güvenlik kuvvetlerine karşı direnmeye çağırdığı ve sivil ayaklanma çağrılarında bulunduğu ileri sürüldü.

‘YAPTIĞI KONUŞMALAR ÖRGÜT TALİMATIYLA ORGANİZE EDİLİYOR’

Yüksek’in “örgütten aldığı talimatlar doğrultusunda siyasi faaliyet görüntüsü altında örgüt adına iş ve eylemlerde bulunduğu” savunulan kararda, “Sanığın örgüt içerisindeki pozisyonu gereği yukarıda açıklanan etkinlik ve eylemlere katılma, bir kısım etkinlik ve protesto gösterilerinde toplanan müzahir kitlenin eylemlere katılmasını organize etme, sağlama ve grubu yönlendirme, bu kitlelere yönelik eylem çağrısı ve örgüt propagandası içeren konuşmalar yapma şeklindeki çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk gösteren eylem ve faaliyetlerinin silahlı terör örgütü üyeliği boyutuna ulaştığı, sanık tarafından gerçekleştirilen geniş halk kitlelerine ulaşan konuşmaların aynı şekilde örgüt talimatları doğrultusunda organize edildiği, sanığın güvenlik güçleri tarafından PKK/KCK mensuplarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlara karşı direniş kapsamında birçok kez yapmış olduğu basın açıklaması ve aleni konuşmalarında, kanunsuz gösteri ve yürüyüş çağrısı yapmış olduğu, terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini öven, meşrulaştıran ve bu yöntemlere direnişe çağrı yaparak teşvik eden aleni açıklamalarda bulunduğu sabittir” iddiasında bulunuldu.

Yüksek’in katıldığı eylemlerin süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk arz ettiği ifade edilen Kararda, “dolayısıyla sanığın eylemlerinin bir bütün olarak örgüt üyesi olmak suçunu oluşturduğunun kabulü ile Yargıtay’ın örnek kararı doğrultusunda sanığın terör örgütüne üye olmak suçundan cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Kararda, Yüksek’in üye olduğu ileri sürüldüğü örgütün tehlikeliliği, devlet ve milletin bölünmez bütünlüğünü bugüne kadar vermiş olduğu zararın boyutu gözetilerek, Yüksek’e “örgüte üye olma” suçundan verilen cezanın alt sınırdan uzaklaşılarak, cezayı yarı oranda arttırıldı.

Yüksek’in avukatları karara karşı Gaziantep Bölge Adliyesi Mahkemesi’ne (İstinaf) itirazda bulunacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR