Yurttaşlar kent girişinde yine bir zulümle karşılaşıyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şirnex’te 8 aydır yapılan saldırı ve yıkımın ardından ‘sokağa çıkma yasağı’ bu sabah kısmi olarak kaldırılmasının ardından zorla göç ettirilen yurttaşlar, evlerine geri dönmeye başlarken, kent girişinde yeni bir zulümle karşılaşıyor

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart tarihinde valilik tarafından ilan edilen ‘sokağa çıkma yasağı’ bu sabah itibari ile kısmi olarak kaldırıldı. Aylardır büyük bir bölümü yakılıp yıkılan kentten zorla göç ettirilen yurttaşlar da yasağın kısmi olarak kaldırılmasıyla birlikte geri dönüyor. Kent girişinde kurulan arama noktalarında tek tek aranan ve GBT kontrolü ile araç aramasının ardından içeri alınan yurttaşlara, bir de arama işkencesi yapılıyor. Yüzlerce kişi evinin akıbetini öğrenmek için kente akın ederken, arama noktasında uzun kuyruklar oluştu.

Çatışmalar 4 Haziran’da bitti

14 Mart’ta ilan edilen yasağın 82’inci gününde Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada “operasyonların son bulduğu” açıklanmasına rağmen yasak sürdürülmüştü. 12 mahallesi bulunan 69 bin nüfuslu kentte, çatışmalar 4 Haziran’da son bulmasına rağmen kentte eğitimlerini yeni tamamlayan özel harekatçılara “meskûn mahal eğitimi” verildi. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi, batı illerinden getirilen çok sayıda jandarma özel harekatçıya Şirnex’te şehir savaşı eğitimi alacağını açıklamıştı. Kentte özel harekatçılara eğitim verilemesiyle birçok ev ve işyeri kullanılamaz hale getirildi.

Sağlam binalar da yıkıldı

12 mahallesi bulunan kentte çatışmalar ağırlıklı olarak Bahçelievler, İsmetpaşa, Dicle, Yeni, Cumhuriyet, Gazipaşa, Yeşilyurt ve Aydınlıkevler mahallelerinde yaşanmıştı. Ancak kentin diğer mahalleleri de tank, top, obüs ve ağır silahlarla yerle bir edildi. Çatışmaların 4 Haziran’da son bulduğu kentte, “meskûn mahal eğitimi” sonrası ise yasak kaldırılmayarak yıkım başlatıldı. Özel şirketlere verilen ihalelerle kentin sağlam binaları da yıkıldı. Şehirlerinde çıkarılan yurttaşlar, topraklarını terk etmeyerek aylarca kent etrafında kurdukları çadırlarda yaşamıştı.

ŞİRNEX

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR