Yüzde 90 vücut fonksiyon kaybı olan hasta tutsak aylardır hastaneye gidemiyor…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Hasan Aşa, ‘Tüm vücut fonksiyon kaybı oranının %90 olduğuna dair sağlık kurulu raporuna rağmen 9 aydır hastaneye gidemediğini’ belirtti

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 yıldır hasta tutsak olarak bulunan Hasan Aşa (44) Mezopotamya Ajansı’na (MA) gönderdiği mektupla cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti.

Haftanın 3 günü diyalize gitmesi gerekiyor…

Aşa mektubunda şunları kaydetti: “Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsaklara dönük onur kırıcı ve insanlık dışı arama uygulamaları devam ediyor. Yaklaşık 2 aydır Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde mahkeme ve hastaneye giden tutsaklara onur kırıcı ve insanlık dışı arama uygulaması dayatılıyor. Bunu kabul etmeyen tutsaklar mahkemeye zorla götürülürken, hasta tutsaklar hastaneye gidemiyor. 9 Eylül 2017’de hastaneye gitmek üzere mahkûm kabul birimine giderek gardiyan aramasından ve X-Ray cihazından geçtiğim halde askeri personellerin dayattığı onur kırıcı ve insanlık dışı uygulamaları kabul etmediğim için hastaneye götürülmedim. 3 yıldır cezaevindeyim. Yaklaşık 9 aydır hemodiyaliz tedavisi görmem gerekiyor. Tüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde 90 olduğu sağlık kurulu raporunda yer alıyor ve haftanın üç günü diyalize gitmediğim takdirde de hayati tehlikesi bulunmasına rağmen hastaneye götürülmüyorum.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR