‘Zorla müdahale cinayettir!’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Devlet baskısına karşı ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in, polis baskınıyla götürüldükleri Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde başlatılan nöbet dördüncü gününde sürüyor. Olası bir zorla müdahaleye karşı tetikte olan kitle, polis ablukası altındaki hastane önünde açıklama yaptı. Sanatçı Pınar Aydınlar ve çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisinin katıldığı eylemde, “Zorla müdahale cinayettir, izin vermeyeceğiz. Grup Yorum ve tutsakların talepleri kabul edildin” yazılı pankart açıldı. Grup Yorum ve Tutsaklarla Dayanışma adına açıklamayı Grup Yorum üyesi Dilan Ekin okudu.

AİLELERİN REFAKATÇİ OLMASINA ENGEL

Polis baskınına tepki gösteren Ekin, Gökçek ve Bölek’in ailelerinin de refakatçi olmasına izin engel olunduğuna işaret etti.
Zorla müdahale dayatmasıyla AKP’nin suç işlediğini vurgulayan Ekin, geçmişte ölüm orucu olan direnişçilere yapılan zorla müdahaleler sonucunda, çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini, sakat kaldığını, hafızalarını kaydettiğini hatırlattı.

ANNE BİLGİ: HALKA GÜVENİYORLAR

Açıklamanın ardından söz alan Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, kızının resmen tecrit koşullarında tutulduğuna dikkat çekti. Anne Bilgi, “Helin ve İbrahim’in size selamları var ve destek bekliyorlar . Onlar halkına güveniyor” dedi.
Eylem, dayanışmayı büyütme çağrısıyla sona erdi. 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR