‘Zorla tebligat imzalatıyorlar’

Amed’in Sûr ilçesinde yaşanan çatışmalardan sonra alınan ‘acele kamulaştırma’ kararı hayata geçiriliyor. Ablukanın olduğu 4 mahallede yıkım hızla devam ederken, abluka dışında kalan diğer mahallelerde yaşayan yurttaşlara “Evleri boşaltın” tebligatı gönderildi.

Bir yıllık süre içerisinde birçok acıya tanıklık eden Sûr halkı, şimdi de yerlerinden edilme tehlikesi ile karşı karşıya. Evlerine defalarca TOKİ ekiplerinin geldiğini ve onları her defasında geri gönderdiğini söyleyen 70 yaşındaki Zekiye Tanrıkulu, “Biz buradan çıkmak istemiyoruz. Buradan ancak ölüm çıkar. O kepçeleri taşlarım yine evimi onlara yıktırmam. Tebligat getirip zorla imzalatmaya çalışıyorlar. Ne yapsalar da burada kimse kalmasa da ben çıkmam evimden” diye konuştu.

Ahır bile olsa…

Yurttaşlardan Mukkades Tayrak ise, Sûr’u bırakmayacağını ifade ederek, şunları dile getirdi: “Ben ölsem de benim mezarım burada olsun. Biz yerimizden memnunuz burayı asla bırakmayacağız. Bizim ev ahır bile olsa Sur dibinde bir delik bile olsa yine de yaşamaya razıyız. Ama yine de evlerimizi devlete vermeyiz. Bizi çıkaramazlar, çıkarmaya ve evimizi yıkmaya çalışsalar da elimizden ne gelirse onu yaparız. Gelen kepçelerin mahalleye girmesine izin bile vermeyiz.”

AMED

EN SON EKLENENLER