Zorunlu din dersine karşı oturma eylemleri sürüyor

Zorunlu din dersleri ve Alevilere karşı eşitsiz uygulamalara karşı başlatılan oturma eylemleri büyüyerek sürüyor.

Pir Sultan Abdal  Kültür Derneği şubeleri tarafından düzenlenen  Ankaradaki eylemde  19. Eğitim Şurası’nda alınan kararlar da protesto edildi. Aleviler, hükümetin eğitime şeriatı hakim kılmak istediğini ifade ederek, “Bu gidişata dur diyeceğiz” dediler.

Konur Sokak’ta yapılan açıklamaların ardından  oturma eylemi yapıldı, protesto semahla son buldu.

İstanbul’da ise Aleviler 12. kez biraraya geldi. Kadıköy’de yapılan eyleme HDP Miletvekili Sırrı Süreyya Önder, Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat ve dergah üyeleri ile çok sayıda kurum ve dernekten temsilciler de katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubeleri tarafından düzenlenen eylemde Güngören Şubesi adına konuşan Ayzer Altıner, eğitim şurasında alınan karaların asimilasyon amaçlı kararlar olduğuna dikkat çekti. Altıner, 8 Şubat tarihinde İstanbul’da yapılacak olan büyük mitinge de çağrı yaptı.

HDP İstanbul Miletvekili Sırrı Süreyya Önder de burada yaptığı konuşmada, hükümetin inançlar karşısında ayrımcı bir tutum sergilediğini ifade ederek, buna karşı Meclis’te Alevilerin sesini duyurmaya çalıştıklarını dile getirdi.

PSAKD Malatya Şubesi ise dün 8. oturma eylemini gerçekleştirdi. Dernek üyeleri ile Emeksiz üst kavşağında toplanıp burada bir basın açıklaması yaptı. Burada açıklama yapan şube yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yuka, Alevi açılımının şura kararlarının açıklanmasıyla zaten başlamadan bittiğini söyledi.

Zorunlu din dersleri Ankara ve  İstanbul dışında Malatyada da yapıldı. Burada yapılan konuşmalarda  iktidarın tutumunun Alevileri asimilasyona uğratma amaçlı olduğuna dikkat çekildi.

EN SON EKLENENLER