ZULMÜN ATK HALİ

Post date:

Author:

Category:

Yıllardır cezaevlerindeki yüzlerce hasta tutsak için kılını kıpırdatmayan Adli Tıp Kurumu bağırsakları dışarıda bir biçimde aylardır yaşam mücadelesi veren Sibel Çapraz için de ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi. Acil ameliyat olması gereken Çapraz, hala koğuşlarda tutuluyor

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaralanan Sibel Çapraz, tedavisi tamamlanmadan cezaevine konuldu. Aylardır tedavisi yapılmayan ve ameliyat olması gereken Çapraz’ın tedavisinin de cezaevi koşullarında yapıldığı öğrenildi. Pazartesi günü cezaevinde Çapraz ile görüşen avukatı Banu Güveren, Çapraz’ın tedavisinin bir an önce yapılması gerektiğini söyleyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Tedavisinin yapılması gerekiyor

Çapraz’ın tedavisinin uzman doktar tarafından yapılması gerektiğini söyleyen avukatı Banu Güveren, “Sibel’in bakımı şimdi koğuş arkadaşları tarafından yapılıyor. Bağırsakları dışarıda bir hasta Sibel. Ve eğer ki ufak bir enfeksiyon kaparsa sakat bile kalabilir” dedi. Aylardır ATK raporunu beklediklerini belirten Güveren, “Sibel için ATK “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Yani Adli Tıp Kurumu ve cezaevi idaresi Sibel’in cezaevinde kalması için kılı kırk yarıyor” sözlerini kullandı. Güverner, “Sibel’in tetkiklerinin tamamıyla yapılması gerekiyor. Ama cezaevinde revirde ilaç verilmiş. Ve bu ilaçlar da doğru verilmemiş. Cezaevi şimdi Sibel’in ameliyat edilmesi için hazırlık yapıyormuş. Fakat bu ameliyatın yapılması için Sibel’in bağırsaklarının temizlenmesi lazım” dedi. Çapraz’ın sadece bağırsak değil sağ kolunun da tutmadığın söyleyen Güvener, “Doktorlar defalarca çağrı yaptı. Sibel’in bağırsaklarının kapatılması için. Çünkü bağırsakları kapanmadan Sibel’in kol ameliyatı da yapılmıyor” dedi.

Ayağa kalkamadığı için ceza verildi

OHAL ile birlikte cezaevlerinde artan baskılardan Çapraz’ın da etkilendiğini kaydeden Güveren, “Sibel’in arkadaşları bağırsak torbasını değiştirmek için uğraştığı sırada koğuşları basılıyor. Ve sayım olacağını söylüyorlar. Sibel’e de ayağa kalk yüzünü dön diyorlar. Haliyle kalkamıyor. Kalkamadığı için de Sibel’e ceza veriliyor” ifadelerini kullandı.

Fırat Yeşilçınar

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR