2016’da 328 kadın katledildi; Yüzde 50’si OHAL’de

0
145

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2016 raporuna göre kadın cinayetlerinin yüzde 50’si OHAL döneminde gerçekleşti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), kadın cinayetleri ile ilgili hazırladığı 2016 raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, geçen yıllara oranla 2016 yılında kadın cinayetleri arttı; 328 kadın katledildi. Bu yıl kadın cinayetlerinin yüzde 50’si OHAL döneminde gerçekleşti. Raporda kadınların direnişi sayesinde önemli kazanımların da elde edildiği hatırlatıldı.

Şiddet OHAL’le arttı

KCDP raporunda, “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi maddelerine göre kadın cinayeti verilerinin çıkartılması ve nedenlerin tespitleri devletin görevidir. Ancak AKP tespitten ziyade yaptığı açılamalarla üstünü örtmeye çalışmakla birlikte kadın cinayetlerinin artmasına sebep olmuştur” ifadelerine yer verdi. Erkekler tarafından öldürülen kadınların yüzde 45’inin kendi hayatlarına dair karar almak istediği için, boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için öldürüldüğü belirtilen açıklamada, “Devlet tarafından korunmayan kadınlara yönelik şiddet OHAL dönemiyle beraber arttı” denildi. Rapora göre kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller ise şöyle: İstanbul’da 34, Adana’da 17, Ankara ve İzmir’de 16, Antalya ve Dîlok’ta (Antep) 14, Kocaeli ve Muğla’da 11, Manisa ve Konya’da 10 .

Önerge direnişle iptal edildi

2016 yılında kadınların direnişine de yer verilen açıklamada devamla şunlar belirtildi: “AKP’nin ‘erken yaşta zorla evlendirme ve tecavüzü kapsayan çocuk istismarını’ yasalaştırmak için bir gecede geçirmeye çalıştığı ‘utanç önergesi’ iptal ettirildi. Kadınların güçlü direnişi sayesinde önce geri çekilen önerge, ardından iptal edildi.”

Devlet yoksa biz varız

OHAL dönemi ile beraber laikliğe dönük saldırılar sonucu kadına yönelik şiddetin önünin açıldığı belirtilen açıklamada, Ayşegül Terzi ve Ebru Tireli’ye yapılan saldırılar hatırlatılarak, “Kadınların bacakları açık da olabilir, istedikleri gibi giyinip istedikleri gibi yürüyerek istedikleri saatte dışarıda da olabilirler. Kadınların yanında bir devlet yoksa biz varız. Türkiye’yi de, bizim içimizi de kararmaya çalışanlara karşı bu puslu karanlık havayı dağıtacağız” ifadeleri kullanıldı.

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here