‘25 Kasım’da devletin şiddetini gördük’

Post date:

Author:

Category:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günün’de Ankaralı kadınların Kolej Meydanı’nda gerçekleştirmek istediği mitinge polis saldırısı sonucu 11 kadın gözaltına alınmıştı. Kadına yönelik şiddetle mücadele gününde darp edilen ve şiddete maruz kalan kadınlar, bir gün sonra serbest bırakıldı. O gün orada bulunan ve polis şiddetini yaşayan Derman Gülmez ve Gökçe Şentürk, yaşadıklarını anlattı.

Darp ederek sürüklediler

Eylemin duyurusunun günler öncesinden yapıldığını ve öncesinde basın toplantısı gerçekleştirildiğini belirten Derman, “Fakat o gün sokağa çıktığımızda polisler ve TOMA’lar eylem alanına giderek çoktan işgal etmişti” dedi. Polisin kadınlara, valiliğin 30 Kasım’a kadar ilan ettiği yasak gerekçesi ile izin vermediğini, kendilerini iterek geriye ilerlettiğini söyleyen Derman, şöyle devam etti: “Müdahale ettik ve ittirmemelerini söyledik, kadınlara zarar vermemelerini söylesek de günün adına tam da onlara yakışır şekilde ironik davranarak, polisin ve devletin şiddetini yeniden, yine göstermiş oldular. 11 kadını o arada, kimisinin bacağına, kimisinin sırtına vurarak, darp ederek, arabaya sürüklediler. Sloganlar atarak direndik, bu sefer de ağzımızı kapatmaya çalıştılar.”

6 saat araçta bekletildik

Yine gözaltına alınan kadınlardan, Gökçe Şentürk de, gözaltı sırasında ağızlarının kapatıldığını ve ters kelepçe takılarak şiddete maruz kaldıklarını söyledi. Gözaltı aracında keyfi bir şekilde bekletilerek havasız bırakıldıklarını ifade eden Şentürk, şunları aktardı: “Arkadaşlarımızın bileklerinde kelepçeden dolayı ciddi şekilde yara oldu. 6 saat boyunca gözaltı aracında bekletildik. 11 kadının oturacağı yer bile yoktu. Biz sırayla bir birimize yer vererek 6 saati geçirdik. Biz polislerin kadınlara vahşice saldırısından sonra AKP’nin kadınlara karşı yürütmüş olduğu politikaların yansımasını yaşadık.”

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR