25 KASIM’DA SOKAKTAYIZ

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Her yıl 25 Kasım’da meydanlarda taleplerini haykıran Amedli kadınlar, bu yıl ‘tecrit politikaları ile savaşı derinleştiren iktidara karşı’ sokaklarda olacaklarını söyledi. Halkevci Kadınlar ise artan şiddete, yoksulluğa ve baskıya karşı ‘itaat yok isyan var’ diyeceklerini belirtti

Kürt kadınları tecrit konusunda hassas

Amed’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokağa çıkmaya hazırlanan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar, bu yılki taleplerini sıralayarak ‘şiddete ve tecride dur’ diyeceklerini belirtti. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan üyesi Eda Bazencir, Ortadoğu’da büyüyen savaş ve Türkiye’de ilan edilen OHAL’e dikkat çekerek, bu süreçte en fazla hedef alınanın kadın kazanımları olduğuna dikkat çekti. “Tam da böyle bir süreçte, 25 Kasım’da alanlara çıkmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz” diyen Bazencir, “Kadının kaç çocuk yapacağına bile karar veren iktidara karşı, 25 Kasım direniş yükseltme günü olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kayyumlara karşı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed il eşbaşkanı Filiz Buluttekin ise, KHK’lerle sokakları kadınlara yasaklayan zihniyete karşı sokaklarda olacaklarını vurguladı. Kadınların bu yıl ‘KHK’lere, devlet ve erkek şiddetine, eşbaşkanlık sistemine kayyum atayanlara’ karşı sokaklarda olacağını ifade eden Buluttekin, kadın kimliği ve değerlerini hedef alan iktidarı, 25 Kasım’dan alanlara çıkan gücümüzle uyaracağız” dedi.

Özgürlük talebiyle alanlardayız

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) MYK üyesi Fikriye Aytin de, PKK Lideri Abdullaah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çekerek, Kürt kadınlarının bu konuda hassas olduğunu vurguladı. Bu yıl tecridin kaldırılması talebi ile alanlarda olacaklarını ifade eden Aytin, “Sayın Öcalan’ın özgürlüğün ve barışın gelmesi için büyük çabaları var. Bu yüzden bir an önce Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğe kavuşturulması talebiyle alanlarda olacağız” dedi.

Hocayla kocayla yönetemezsiniz

Halkevci Kadınlar’dan Rüya Kurtuluş, erkek-devlet şiddetine karşı topyekûn bir mücadele örülmesi gerektiğini söyleyerek, 25 Kasım’a “Mücadelemizden ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz” diyerek hazırlandıklarını belirtti. İktidarın cinsiyetçi söylemleri, çıkarılan yasalar ve yargının cezasızlık politikası ile birlikte kadına şiddetin körüklendiğinin altını çizen Kurtuluş, bu tablo karşısında topyekûn bir kadın mücadelesi gerektiğini belirtti.

Vazgeçmiyoruz

“Mücadelemizden ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz” sloganı ile 25 Kasım’a hazırlandıklarını belirten Kurtuluş, “Kadınları aileye hapseden, aile dışında varlıklarını kabul etmeyen, sadece onların çizdiği sınırların içinde yaşamasını isteyenlere bir cevap verilmesi gerekiyor” dedi.

Kadınlar baskı altında

OHAL kapsamında kadın karşıtı yasa tasarıların Meclis’ten geçirildiğini ve OHAL’de kadın cinayetlerinin arttığını belirten Kurtuluş, müftülere nikah yetkisi veren yasanın da OHAL koşullarında çıktığına dikkat çekti. İşsizlik ve yoksulluğun da en çok kadınları etkilediğini söyleyen Kurtuluş, pek çok açıdan kadınların baskı altında olduğunu ifade etti.

Örgütlü mücadelede buluşalım

Halkevci Kadınlar olarak, “Hocayla, kocayla sopayla yönetemezsiniz, itaat yok kadınlar var” sloganı ile sokaklarda olacaklarını kaydeden Kurutuluş, son olarak kadınlara, “Örgütlenerek, kadın örgütlerinde buluşarak, kadın mücadelesini güçlendiren çalışmalarda bulunarak, hayatımıza sahip çıkalım” çağrısı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR