‘25 Şubat’ta Kadıköy’e isyanını al da gel’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadınlar Birlikte Güçlü grubu, 25 Şubat Cumartesi günü tüm kadınları ‘Işığını, coşkunu, isyanını al gel!’ diyerek Kadıköy’de gerçekleşecek olan eyleme çağırdı

Dünyanın pek çok noktasından kadınların 8 Mart için yaptıkları uluslararası grev çağrısına ilişkin ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ grubu yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Tüm dünyada kadınların ‘bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ diyerek 8 Mart için uluslararası grev çağrısı yaptığı bugünlerde bizler de bu uluslararası çağrıya ses vermeye, biz kadınlar birlikte güçlüyüz demeye çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı. 14 Şubat’ta Beşiktaş’ı, ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ sözüyle ışıklandırarak yola çıktıklarını belirten grup, “Eşitsiz Aşka ve #EşitsizHayataHayır diyerek çıktığımız bu yola 25 Şubat’ta da hayatımızı dar edenlere #hayır’larımızla ses çıkararak devam edeceğiz” dedi.

Tek başına olmaz

Açıklamanın devamında şu çağrı yapıldı: “Tek başına olmaz, #hayır – sen de gel! Çünkü hele #8MartaDoğru giderken çok iyi biliyoruz ki kadınlar savaşa karşı, her gün ihraçlarla işinden edilmeye karşı, erkek şiddetine karşı, her gün bir yenisi yaşanan kadın cinayetlerine karşı, kadın düşmanı politikalara karşı, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı, tehdit üzerine gelecek kurmaya çalışanlara karşı ve #hayırlarımızı hep duymazdan gelenlere karşı tek başına değil, birlikte güçlü! Bu gücü hissetmek, bu güçle iyi olmak için #8MartaDoğru 25 Şubat Cumartesi farklı saatlerde farklı ilçelerde sokaklardayız; eylem zinciri yapıyoruz! Akşam saat 18.00’de de hep birlikte Kadıköy’de Süreyya Operası önünde buluşuyoruz! Eyleme dair paylaşımlarımızı #8MartaDoğru hashtagiyle yapıyoruz. Işığını, coşkunu, isyanını al gel!”

30’dan fazla ülke katıldı

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın görevi devralmasından sonra dünyanın dört bir yanında kadınlar, sokağa çıkarak ‘Kadın Yürüyüşleri’ düzenledi. Milyonlarca kadının katıldığı yürüşlerden sonra bir sonraki adımlarını da belirleyen kadınlar, bu kez 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünya çapında bir grev çağrısı yaparak “Yüzde 99 feminizm” başlığıyla bir çağrı metin yayınlamıştı. ‘Ni Una Menos’un (Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz) yaptığı çağrıya 30’dan fazla ülke katıldı.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR