4 ayda 133 kadın katledildi

Post date:

Author:

Category:

 – Kayıtlara geçen verilere göre 2017 yılının ilk 4 ayında en az 133 kadın, erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi.

AK Parti’nin şiddeti ve çatışmayı körükleyen savaş politikaları kadınların yaşamını da büyük tehlikeye sokuyor. Devlet yetkililerinin şiddeti meşrulaştıran söylemlerini kadınlar hayatları ile öderken, yine devlet yetkililerinin cinsiyetçi söylemleri kadınları sokakta, evde, iş yerinde, kısacası yaşam alanlarında cinsel saldırı ve erkek şiddeti ile etkiliyor. Sadece söylemlerle kalmayan iktidar, Meclis’e sunduğu yasalar ve mahkemelerde verilen kararlarda da kadın katliamını, şiddeti ve tacizi meşrulaştırıyor. Gazete Sujin yerel gazete, ajanslar ve haber sitelerinden derlediği bilgilere göre erkekler, Nisan ayında 31 kadını öldürdü.

Sadece kayıtlara geçen verilere göre, erkekler sokakta, evde ve toplu taşıma araçlarında ise 24 kadını şiddete maruz bıraktı.

YÜZDE 72’Sİ TANIDIK

Katledilen kadınların yüzde 72’si tanıdığı erkekler tarafından öldürülürken, yüzde 10’u tanımadığı erkekler tarafından öldürüldü.

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMÜ

Nisan ayından kadınların yüzde 10’u ise şüpheli bir şekilde hayatlarını kaybetti. Yine Kürt illerinde son 2 yıl içerisinde onlarca kadın zırhlı araçların çarpması sonucu hayatını kaybetti ve yaralandı. Nisan ayında ise 2 kadın zırhlı aracın çapması sonucu ağır şekilde yaralandı.

23 ÇOCUK İSTİSMAR EDİLDİ

Erkekler 23 çocuğu cinsel istismara maruz bırakırken, 5 çocuğun ölümüne de sebebiyet verdi.

Nisan ayında 23 çocuk istismara maruz bırakıldı. 5 çocuk çeşitli nedenlerle hayatını kaybederken, 1 çocuk devlet güçlerinin yerleştirdiği patlayıcı madde ile yaralandı.

4 AYDA 133 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

2017’nin ilk dört ayı tablosu ise erkek şiddetinin geldiği boyutu gösteriyor Sadece basına yansıyan ve kayıtlara geçen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre; Ocak ayında 37, Şubat’ta 30, Mart’ta 35 kadın katledildi.

Nisan ayı verileriyle birlikte yılın ilk 4 ayında en az 133 kadın katledildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR