4 bin çocuk mağdur

Avustralya’da 1950-2010 yılları arasında görevli Katolik rahiplerin yüzde 7’si çocuklara cinsel istismarda bulunmakla suçlandı. Rahiplerin çok azı hakkında soruşturma açıldı.

Avustralya’da Katolik Kilisesi kurumlarında çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarını soruşturan Kraliyet Komisyonu, raporunu açıkladı. İstatistiklere göre 1950-2010 yılları arasında ülkedeki rahiplerin yüzde 7’sine cinsel istismar suçlaması yöneltildi. 4 bin 444 kişi, 1980-2015 yılları arasında cinsel istismara uğradığını söyledi.

Araştırmaya göre tacizle suçlanan bin 880 kilise görevlisinin yüzde 90’ı erkek. Tacize maruz kalan çocukların yaş ortalaması kızlarda 10,5 erkeklerde 11,5. İstismara uğrayan çocukların yaşı 4 yaşa kadar iniyor.

Raporu kamuoyuna açıklayan Guil Furness, mağdurlara çoğu zaman inanılmadığını, kimsenin kendilerini dinlemediğini, birçoğunun istismara uğradığını söylediği için cezaya maruz kaldığını ve bu yüzden birçoğunun on yıllar boyunca sustuğunu söyledi. Furness, “istismarla bunun dile getirilmesi arasında geçen sürenin ortalama olarak 33 yılı bulduğunu” belirtti.

‘Başarısızlık…’

Katolik Kilisesi’nin Hakikat, Adalet ve İyileşme Konseyi Başkanı Francis Sullivan, verilerin “Avustralya’daki Katolik Kilisesi’nin çocukları istismarcılardan korumak açısından ağır bir başarısızlık içinde olduğunu” ortaya koyduğunu söyledi.

EN SON EKLENENLER